Asset Publisher Asset Publisher

N. Brodnica: Sadzenie „Lasu dla Niepodległej”

W dniu 21 kwietnia 2018 roku pomiędzy jeziorami Bachotek, Strażym  i Skrzynka, przy pomniku pomordowanych w Brzezinkach, na terenie obszaru Natura 2000 „Ostoja Brodnicka” w Leśnictwie Karbowo w Nadleśnictwie Brodnica miało miejsce wydarzenie niezwykłe.

Oto w głębokim lesie, w uroczysku szczególnym dla całego Pojezierza Brodnickiego, przy samym niemal moście Jadwigi spotkali się ludzie przeróżnych profesji, którzy postanowili spędzić sobotnie, wiosenne przedpołudnie przy wspólnym z leśnikami sadzeniu młodego lasu i uczcić tegoroczne „Święto lasu”. Wszak kwiecień to czas odnowień w lasach a po nich  swoje święto mają ludzie lasu.

Tegoroczne sadzenie miało wymiar szczególny. Posadzono „Las dla Niepodległej” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Pospolite, rodzinne  sadzeniu lasu z udziałem społeczeństwa ma w Brodnicy już dwunastoletnią tradycję. Z każdym rokiem chętnych nie brakuje. W tym roku ilość uczestników przekroczyła 100 osób.

Na zaproszenie nadleśniczego odpowiedzieli przedstawiciele lokalnych samorządów gminnych i powiatowych, dyrektorzy współpracujących szkół, parków krajobrazowych, komendanci służb mundurowych, łowczowie i prezesi kół łowieckich, właściciele Zakładów Usług Leśnych oraz pracownicy Nadleśnictwa Brodnica. Obecny był także, choć tylko na chwilę, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Starosta Brodnicki.

Każdy kto mógł, przybył z rodziną i dzięki temu spotkanie miało charakter wiosennego pikniku. Najbardziej rozrywkowi byli najmłodsi przedstawiciele leśnych rodów; oni prawdziwie przybyli poświętować i zawrzeć nowe znajomości. Nie zabrakło także reprezentacji świata miejscowej prasy i duchowieństwa w osobie Kapelana Leśników Diecezji Toruńskiej. Uczestnicy stawili się licznie jak zwykle, bo każdy chciał posadzić „swój” kawałek nowego lasu i ofiarować go Niepodległej w setną rocznicę jej urodzin.

Z okazji tego jubileuszu i miejsca spotkania, prace przy sadzeniu rozpoczęto od krótkiej  lekcji historii i patriotyzmu przy pomniku pomordowanych Polaków w Brzezinkach. Po krótkim wprowadzeniu najmłodsi uczestnicy spotkania złożyli zapalony znicz by oddać hołd ofiarom niemieckiego faszyzmu.  

Po krótkim instruktażu prawidłowego sadzenia w wykonaniu nadleśniczego i leśniczego miejscowego leśnictwa wszyscy rozpoczęli pracę.

Na powierzchni przebudowywanej rębnią zupełną po usunięciu starego drzewostanu sadzono dwuletnie sadzonki sosny. Gatunki domieszkowe posadzone wcześniej wypełniały już znaczną część powierzchni. Dęby i modrzewie zostały już ogrodzone a świerk wypełniał niższe i bardziej podmokłe partie uprawy. W miejsce wyciętych na każdym hektarze pięciuset sztuk, sadzi się ich dziesięć tysięcy. Wymiana pokoleń w lesie jest nieuchronna. W tym roku w Nadleśnictwie Brodnica zostanie posadzonych ok. 2 000 000 sztuk sadzonek na 210 ha nowego lasu. W całych Lasach Państwowych wysadzonych zostanie w tym roku ok.

500 mln. sadzonek, co w przeliczeniu daje 1000 sztyk sadzonek na minutę.

Na zakończenie pracy w obecności wszystkich uczestników spotkania, przedstawiciel najmłodszych i najstarszych pracowników Nadleśnictwa Brodnica, odsłonili pamiątkową tablicę ufundowaną na okoliczność posadzenia „Lasu dla Niepodległej”.

Ziemia nie kryła zadowolenia z naszej pracy i pomysłu na świętowanie. Przecież każdy nowy las to najlepszy dar, jaki my, ludzie możemy jej w darze złożyć. Po chwili pracy i kilku kroplach potu za nami już rósł prawdziwy las - pamiątka spotkania i ludzkiej pracy, pomnik, który przetrwa całe wieki, który powstał z potrzeby spotkania ludzi i dokonania czegoś dla ziemi i Niepodległej. Posiłek po pracy choć prosty, smakował wyjątkowo, bo jedzony był w lesie po uczciwej pracy i w dobrym towarzystwie.

Uczestnicy tego szczególnego wydarzenia, duzi i mali, otrzymali na pamiątkę specjalnie w tym celu przygotowane upominki. Na zakończenie spotkania ksiądz Kapelan pobłogosławił naszej pracy a nadleśniczy zaprosił wszystkich na spotkanie za rok. 

Tegoroczne spotkanie było efektem ludzkiego zapotrzebowania uczestników na tego typu kontakt z przyrodą. Wierzę głęboko, że będziemy się spotykać każdego roku, bo będą chętni, by wspólnie i bezinteresownie zrobić coś dla Ziemi i siebie przy okazji. By odbyć swoje rekolekcje i nabyć potrzebnej każdemu pokory. Wszystkim serdecznie dziękuję i zapraszam do lasu. Także tego własnoręcznie posadzonego.

W roku przyszłym na pewno to powtórzymy. Jesteśmy już umówieni.