Asset Publisher Asset Publisher

N. Dąbrowa: Sadzenie Lasu dla Niepodległej

Wspólne sadzenie lasu dla upamiętnienia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w Nadleśnictwie Dąbrowa

            Do wspólnej inicjatywy sadzenia „Lasu dla Niepodległej” Nadleśnictwo Dąbrowa  zaprosiło przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, urzędów gmin z terenu administrowania nadleśnictwa, policji i  szkół. Nasi goście wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Dąbrowa 12 kwietnia br. razem posadzili las w celu upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem w 1918 roku  przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa”. W naszej dyrekcji tego typu wydarzenia zainicjowane zostały podpisaniem porozumienia Dyrektora RDLP Janusza Kaczmarka z Wojewodą Kujawsko- Pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem. Spotkanie miało przede wszystkim na celu posadzenie  lasu-  żywego pomnika przypominającego potomnym odzyskanie niepodległości przez Polskę, zwieńczającym walki kilku pokoleń o wielkie dzieło odbudowy Rzeczypospolitej. Tego typu inicjatywy organizowane są we wszystkich nadleśnictwach regionu.

            Nasze spotkanie było dwuetapowe. Tym wiodącym było sadzenie lasu w leśnictwie Dąbrowa, gdzie na przygotowanej powierzchni nasi goście mieli okazję posadzić sosnę dwoma sposobami- pod kostur tradycyjny oraz specjalny do sosny z zakrytym systemem korzeniowym wyprodukowany w specjalnie do tego stworzonych szkółkach kontenerowych.

Całe spotkanie w lesie miało także charakter edukacyjny. Po wstępie Pana Nadleśniczego przybliżającym idę spotkania, ogólne informacje o miejscu sadzenia oraz o funkcjonowaniu Leśnych Gospodarstw Węglowych głos zabrał Zastępca Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Toruniu Pan Robert Paciorek. W swoim przemówieniu Dyrektor nawiązał do wydarzeń sprzed niespełna roku czyli o nawałnicy, która przeszła przez lasy dyrekcji, skutkach jakie wyrządziła i planach zagospodarowania tak dużej powierzchni. Wielu z zebranych nie zdawało sobie sprawy chociażby z tego ile osób potrzebnych jest dziennie do odnawiania klęskowiska.

Część „sadzeniową” rozpoczęliśmy od posadzenia pamiątkowego dębu i odsłonięcia okolicznościowej tablicy. Dokonali tego obecni na akcji Sekretarz Powiatu i wójtowie gmim Jeżewo i Warlubie.

Kolejnym punktem spotkania był instruktaż sadzeniowy przeprowadzony przez zastępcę nadleśniczego Arkadiusza Podlaszewskiego. W trakcie jego trwania pokazane zostały także inne metody sadzenia- mechaniczne- za pomocą sadzarki i świdra glebowego. Dla niektórych była to pierwsza okazja zobaczenia „na żywo” jak wygląda sadzenie mechaniczne.

            Drugim etapem było posadzenie „Dębu dla Niepodległej” w ogrodzie edukacyjnym Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka”. Z racji charakteru miejsca dokonali tego obecni na uroczystości dyrektorzy szkół podstawowych z Jeżewa, Lipinek, Laskowic Pomorskich i Warlubia. Po podsumowaniu dnia przez Pana Nadleśniczego i podziękowaniu za udział wszyscy udali się na wspólny posiłek. Zebrani  mogli też odwiedzić stoisko promocyjne nadleśnictwa, gdzie oprócz ulotek i folderów każdy mógł zabrać ze sobą sadzonki naszych drzew leśnych w celu posadzenia ich przy swoich posesjach. Wszyscy uczestnicy otrzymali także pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w spotkaniu.

W akcji wzięło udział ok 65 osób.  Wszyscy zebrani wyrazili chęć wzięcia udziału w podobnych wydarzeniach w następnych latach, także wspólne sadzenia chyba już na stałe zagoszczą w kalendarzy spotkań promocyjnych Nadleśnictwa Dąbrowa.