Asset Publisher Asset Publisher

Rosną razem

Kujawsko-pomorscy leśnicy wraz z lokalnymi samorządami zaprosili rodziców dzieci urodzonych w latach 2018-2019 do wspólnej akcji sadzenia drzew. Do akcji zgłosiło się wiele rodzin zainteresowanych tak niepowtarzalnym wydarzeniem. Łącznie, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu posadzono tej jesieni prawie 300 drzewek!

Leśnicy i samorządy dla rodzin

Miłość do swojego dziecka można okazywać na wiele sposobów. Jej świadectwem są między innymi codzienne czynności takie jak stała opieka, karmienie, przewijanie, wspólne spacery i zabawy. Dla wielu rodziców to może być jednak za mało by czuć się spełnionym. Między innymi dlatego Lasy Państwowe zaprosiły do włączenia się w niepowtarzalną akcję „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Przy wsparciu lokalnych samorządów wiadomość trafiła do rodziców. Leśnicy zapewnili instruktaż, narzędzia i fachową pomoc.  Nie raz bywało tak, że wodę do świeżo posadzonych drzewek gwarantowała pogodowo sama natura.

Przyjazne lipy i silne dęby

Każdy człowiek ma swoje cechy, właściwości, osobowość i niepowtarzalny charakter. Podobnie jest z drzewami. Lipa uważana jest za symbol pojednania i przyjaźni. Jej liście, w kształcie serca symbolizują miłość. Jest też drzewem odpornym a to domena przydatna dla każdej kobiety. Dęby natomiast od stuleci uważane są za symbol ogromnej siły. Są to drzewa długowieczne. Mają twarde i wytrzymałe drewno. Często wykorzystuje się je jako elementy konstrukcyjne w budownictwie.

Wszystkie rodziny, które wzięły udział w akcji otrzymały certyfikat. Posadzone przez nie drzewka zostały oznakowane tabliczkami z imieniem i rokiem narodzin dziecka. Akcja, pomimo niekiedy wietrznej i deszczowej pogody, przebiegała w ciepłej, przyjaznej i rodzinnej atmosferze.

Uczestnikom akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo” gratulujemy i dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Otwarty projekt

Zapoczątkowany tej jesieni projekt znakomicie wpisuje się w rolę Lasów Państwowych w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych. Wspólne sadzenie drzew to inicjatywa związana z dbałością o dobro naszych lasów i ochronę przyrody. Włącza nas w odpowiedzialność za środowisko naturalne. Leśnicy już dziś mówią, że takiego przedsięwzięcia nie może zabraknąć w działaniach zaplanowanych na przyszły rok.

Zapraszamy do fotorelacji z akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo” na stronach naszych nadleśnictw : Trzebciny, Czersk, Gniewkowo, Lutówko, Miradz, Solec Kujawski, Rytel.