Asset Publisher Asset Publisher

Pożar lasu, przygnieciony samochód, wypadek pilarza

Pożar lasu, a do tego jeszcze samochód przygnieciony przez drzewo i wypadek pilarza, pożar domku campingowego – są ciężko ranni. To tylko niektóre z trudnych sytuacji kryzysowych które stanęły przez uczestnikami Ćwiczeń ratowniczych „Woda i Las 2018”.

Organizatorem ćwiczeń, które odbyły się na terenach leśnych Leśnictwa Krówka był oddział ratowniczy szpitala im. Biziela w Bydgoszczy. Ćwiczyło wspólnie ponad 70 osób, w tym: służby medyczne, strażacy z OSP i PSP, policjanci, ratownicy WOPR oraz oczywiście leśnicy z Nadleśnictwa Różanna. Oprócz działań w lesie zasymulowano także wypadki na wodzie czyli pożar motorówki oraz utonięcie. W tym wypadku skorzystano także z pomocy płetwonurków policyjnych. Zadaniem leśników, jako gospodarzy terenu, było doprowadzenie wszelkich służb ratowniczych bez zbędnej zwłoki na miejsce poszczególnych wypadków. Wszyscy poszkodowani odwożeni byli w miejsce położone w pobliżu mostu w Krówce Leśnej. Tam w ciągu kilku minut rozwinięto szpital polowy, w którym udzielano fachowej pomocy medycznej.

Na koniec części terenowej wezwano samolot gaśniczy w celu ugaszenia pożaru lasu. Samolot dromader wykonał kilka nalotów trafiając strumieniem wody dokładnie w miejsce symulowanego pożaru. Po ugaszeniu pożaru lasu uczestnicy ćwiczeń udali się na część wykładową. Leśnicy przygotowali krótką prezentację oraz ćwiczenia terenowe o tym, jak nie zgubić się w lesie gdy zawiodą wszelkie środki techniczne. Czy orientacji w terenie za pomocą zwykłej papierowej mapy turystycznej i tzw. słupków oddziałowych.

Na tym zakończono ćwiczenia, które obfitowały w różne, skomplikowane sytuacje, ale dzięki temu możliwe było sprawdzenie skutecznosci sprzężenia działań różnych służb ratowniczych.