Asset Publisher
N. Czersk: Powiększony rezerwat przyrody
Doceniamy wartości przyrodnicze i archeologiczne jednego z najbardziej popularnych wśród turystów rezerwatów północnej Polski. Tak, mowa tutaj o rezerwacie Kręgi Kamienne w Odrach. Dlatego wspólnymi działaniami Nadleśnictwo Czersk wraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku powiększyli rezerwat o około 4600 m2. W celu zapewnienia właściwej ochrony wyznaczyli również blisko 50 hektarów otuliny rezerwatu.
Poprzez te działania w dodatkowy sposób możemy chronić tę dwutysięczną zabytkową pamiątkę po plemieniu Gotów, którzy zamieszkiwali te tereny przez dwieście lat począwszy od I wieku n.e.
W rezerwacie znajduje się 10 kręgów kamiennych zbudowanych z głazów narzutowych oraz 30 kurhanów. Kręgi pełniły prawdopodobnie funkcję miejsca zebrań, w ich obrębie znajdują się również miejsca pochówków, zarówno kurhany z narzutem kamiennym, jak też płaskie groby.
Ogromnym przyrodniczym walorem rezerwatu są zespoły roślinności epilitycznej (porastającej skały i skałki). Na głazach zgrupowanych w kręgach stwierdzono 73 taksony porostów, na siedliskach poza tymi głazami – 58 gatunków porostów. Zidentyfikowano również 9 grzybów naporostowych.
Rezerwat wyróżnia się obecnością gatunków rzadkich i chronionych porostów, na jego terenie zinwentaryzowano:
- 4 gatunki objęte ochroną ścisłą,
- 7 gatunków objętych ochroną częściową,
- 13 taksonów umieszczonych na czerwonej liście porostów zagrożonych w Polsce (w tym 3 uznane za wymierające – kategoria EN),
- 8 taksonów z czerwonej listy porostów Borów Tucholskich.
Brioflora (mszaki) naskalna jest mniej liczna i obfita. Spośród 55 gatunków mszaków występujących w rezerwacie, tylko 7 to obligatoryjne epility, ale są wśród nich taksony cenne, np. Andreaea rupestris – relikt glacjalny, Andereaea rothii czy Bucklandiella microcarpa.
Fot. Kamil Zmuda Trzebiatowski, Adam Rudnik, Leszek Pultyn