Asset Publisher Asset Publisher

Pielęgnując las, leśnicy naśladują naturę

W czwartek 14 listopada 2019 r. o godz. 19:30 na antenie TVP3 Bydgoszcz odbędzie się emisja ciekawego filmu przyrodniczego z cyklu „L jak Las” o naturalnym odnowieniu lasu, pielęgnacji i przebudowie drzewostanów. Powtórka w niedzielę 17 listopada o godz. 11:45.

Film przybliża widzowi elementy pracy leśnika, o których mało kto wie, a które wymagają zaawansowanej wiedzy przyrodniczej i sporego doświadczenia.

  • W jaki sposób leśnicy zbierają nasiona buka, jak je przechowują, żeby później posiać w szkółkach leśnych i uzyskać dorodne sadzonki tego gatunku drzewa?
  • Jakie warunki muszą zaistnieć, aby dojrzały las odnowił się sam, to znaczy, aby pojawiło się w dnie lasu młode pokolenie drzew, zanim stare obumrze lub będzie wycięte? Czy człowiek może ułatwić takie odnowienie?
  • Czy las potrzebuje pielęgnacji i ochrony? Przed czym las trzeba chronić i jak las pielęgnować? Czym się różnią prowadzone w drzewostanach „czyszczenia” od „trzebieży”? Jakie korzyści odnosi człowiek, a może i las, gdy jest zadbany, pielęgnowany, chroniony?
  • Czy lasy jednogatunkowe można zmienić, czyli „przebudować” na bardziej zróżnicowane gatunkowo? Chyba tak, ale jakie warunki muszą zaistnieć i w jakim celu leśnicy to robią?

 

Las może rosnąć sam, jednak aby w szeroki zakresie pełnił wszystkie oczekiwane funkcje: ochronne, gospodarcze i społeczne potrzebna jest wiedza, doświadczenie i praca leśników. Próbują nas o tym przekonać na filmie pracownicy Służby Leśnej z nadleśnictw Golub-Dobrzyń i Jamy.

 

Zapraszamy do oglądania równiez na kanale You Tube - KLIK!