Asset Publisher Asset Publisher

Ogólnopolskie szkolenie doskonalące Straży Leśnej

Nietypowe godziny służby, działanie w trudnych warunkach i podwyższone ryzyko to tylko niektóre z aspektów codziennej pracy funkcjonariuszy Straży Leśnej. Sprawdzenie umiejętności oraz podnoszenie kwalifikacji były przedmiotem szkolenia strzeleckiego i VIII Strzeleckich Mistrzostw Polski Straży Leśnej o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, które odbyły się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

W dniach 15-19 czerwca br. na terenie RDLP w Toruniu odbyło się ogólnopolskie szkolenie doskonalące Straży Leśnej, w którym wzięły udział trzyosobowe grupy reprezentujące wszystkie regionalne dyrekcje Lasów Państwowych wraz z inspektorami regionalnymi Straży Leśnej.

Szkolenie zostało podzielone na kilka etapów. Pierwszy z nich odbył się 16 czerwca br. na terenie strzelnicy im. Jana Wendy w Plaskoszu na terenie Nadleśnictwa Tuchola, po oficjalnym otwarciu przez dyrektora RDLP w Toruniu Janusza Kaczmarka. Tematyka szkolenia obejmowała: teoretyczne i praktyczne szkolenie strzeleckie, doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach pola walki oraz wykład z zakresu psychologii (skutki użycia broni, obciążenia podczas pracy z bronią, radzenie sobie ze skutkami stresu itd.). Zajęcia zostały poprowadzone przez fundację MaxLife i psychologa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Drugi etap szkolenia Straży Leśnej (17 czerwca br.) również został przeprowadzony na strzelnicy. Doskonalono umiejętności praktycznego posługiwania się bronią (zasady bezpieczeństwa, techniki strzelania, współdziałanie w zespole). W ramach szkolenia rozegrano VIII Strzeleckie Mistrzostwa Polski Straży Leśnej o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Po uroczystym otwarciu zawodów przez głównego inspektora Straży Leśnej z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Tadeusza Pasternaka przystąpiono do rozegrania konkurencji, po przebiegu których wyłoniono: najlepszą drużynę Straży Leśnej (RDLP w Pile), najlepszego Strażnika Leśnego (Dariusz Marchwiak reprezentujący RDLP w Pile) , najlepszego Strażnika Leśnego w konkurencji statycznej (Leszek Taranek reprezentujący RDLP w Poznaniu) i najlepszego Strażnika Leśnego w konkurencji dynamicznej (Tomasz Baranowski reprezentujący RDLP w Pile). Rozegrano także konkurencję VIP, w którym pierwsze miejsce zdobył strażnik leśny Józef Fac z terenu RDLP w Warszawie.

Wysokie umiejętności uczestników oraz ich zdyscyplinowanie pozwoliło przeprowadzić szkolenie i zawody sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Strzeleckie zmagania strażników leśnych odbyły się pod okiem sędziego głównego Roberta Paciorka (nadleśniczego Nadleśnictwa Toruń) i Grzegorza Śledzińskiego reprezentującego Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Przebieg szkolenia Straży Leśnej i mistrzostw oceniono bardzo wysoko.

Na wręczanie nagród i wyróżnień przybyło wielu znamienitych gości. Oprócz dyrektora RDLP w Toruniu Janusza Kaczmarka i głównego inspektora Straży Leśnej oraz gospodarza terenu nadleśniczego Nadleśnictwa Tuchola Zbigniewa Grugela w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele: samorządu terytorialnego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, Służby Więziennej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi, a także dyrektor Technikum Leśnego w Tucholi oraz nadleśniczowie z terenu Borów Tucholskich toruńskiej dyrekcji LP.

Przebieg szkolenia uatrakcyjniły liczne pokazy i prezentacje firm z branży zbrojeniowej (Zakłady Mechaniczne Tarnów, Fabryka Broni Łucznik Radom), firmy prezentujące rozwiązania i nowoczesne technologie z zakresu monitoringu (MASDAR, SAT-GUARD DEFENCE SECURITY) oraz inne (Delta Optical, Mr HUNTER, FIAT, MISTSUBISHI, ISUZU, SUBARU). Wielkie oklaski i uznanie zdobyły pokazy wysokich umiejętności damskiej drużyny drwali reprezentującej Technikum Leśne w Tucholi, łucznictwa (Sebastian Nowak reprezentujący Nadleśnictwo Zamrzenica) oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych.

https://www.facebook.com/pages/Strzeleckie-Mistrzostwa-Polski-Stra%C5%BCy-Le%C5%9Bnej/1586964001577480?ref=aymt_homepage_panel

Resources to get