Asset Publisher Asset Publisher

Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Dziś Ogólnopolski Dzień Dokarmiana Zwierzyny Leśnej. Jest to może dobra okazja, aby podrzucić małe „co nieco” do paśnika w najbliższym lesie (jabłka, marchewkę lub ziarno), tam gdzie widujemy zwierzęta leśne, ale najlepiej wsypać garść nasion słonecznika do karmnika za oknem. Poniżej przypominamy zasady prawidłowego dokarmiania ptaków.

Ptaki należy dokarmiać w sposób przemyślany, ponieważ niewłaściwy rodzaj pokarmu może spowodować więcej szkód, niż korzyści. Dlatego zanim zdecydujemy się na dokarmianie, warto poznać zasady, których trzeba przestrzegać. Przypominamy o najważniejszych.

Dokarmianie najlepiej rozpocząć po pierwszych opadach śniegu, gdyż dopiero wtedy zdobywanie pożywienia jest utrudnione. Ważna jest systematyczność, ponieważ rozpoczynając dokarmianie ptaków przyzwyczajamy je do miejsca, w którym znajdą coś do jedzenia.

O karmniku

Karmnik wieszamy w takim miejscu, aby przebywające w nim ptaki były bezpieczne. Do polowania przy karmnikach mogą się przyzwyczaić koty, czy krogulce, dlatego karmnik stawiamy kilka metrów od najbliższych drzew i krzewów. Starajmy się też umieścić go możliwie jak najdalej od dużych okien. Przestraszone ptaki uderzając o szklane powierzchnie w najlepszym wypadku zostaną ogłuszone, jednak najczęściej zderzenie kończy się śmiercią.

Równie ważna co miejsce, jest konstrukcja karmnika. Powinien mieć duży skośny dach chroniący wnętrze przed opadami i wilgocią. Karmnik należy regularnie czyścić, aby nie rozprzestrzeniały się w nim choroby groźne dla ptaków, dlatego najlepiej jeśli ma wyjmowaną podłogę. Dbajmy też o własne bezpieczeństwo i sprzątajmy karmnik zawsze w rękawiczkach, gdyż ptaki przenoszą wiele chorób groźnych dla człowieka.

Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym zawsze znajdą coś do jedzenia, dlatego pokarm wykładajmy regularnie, aby karmnik nie był nigdy pusty. Podczas dni z dużymi opadami śniegu, kilka godzin wystarczy, aby drobne gatunki ptaków spaliły zapas pokarmu i padły z głodu.

O pokarmie

Najlepszy pokarm dla ptaków, to oczywiście pokarm naturalny, czyli nasiona i owoce drzew oraz krzewów dziko rosnących. Jeśli posiadamy ogród warto posadzić rodzime krzewy, których owoce długo utrzymują się na gałęziach. Są one nie tylko ozdobą, ale też świetną ptasią stołówką. Jeśli nie mamy jednak takiej możliwości warto przed zimą poświęcić chwilę czasu i zaopatrzyć się w owoce jarzębiny, bzu czarnego, borówki, irgi, czy rokitnika, które zamrażamy. Będą one w naszym karmniku dużym przysmakiem np. dla kosów, kwiczołów, czy jemiołuszek.

Drobne ptaki wróblowate, takie jak: wróble, mazurki, sikory, dzwońce czy trznadle będą się zajadały w naszym karmniku ziarnami słonecznika. Słonecznik jest uniwersalny i łatwo dostępny, a jednocześnie wysoko kaloryczny. Ptasią stołówkę możemy urozmaicić prosem lub drobną kaszą, w których lubują się wróble i mazurki. Trznadle możemy skusić łuskanym owsem lub płatkami owsianymi. Nasionami zbóż oraz większymi ziarnami kaszy chętnie zajadają się gołębie, czy sierpówki.

fot. Tomasz Stasiak

O tłuszczach słów kilka

Jeśli planujemy dokarmiać ptaki również słoniną musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim należy pamiętać, aby słonina nie była solona, gdyż sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków. Ważne jest, aby słonina nie wisiała zbyt długo, maksymalnie dwa tygodnie. W przypadku dodatnich temperatur dokarmianie słoniną należy ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować, gdyż słonina szybko jełczeje. Ze słoniny chętnie korzystają sikory, kowaliki i dzięcioły. Często jest zjadana także przez ptaki krukowate. Coraz większą popularnością cieszą się kule tłuszczowe. To mieszanka zawierająca tłuszcz oraz różne nasiona. Można je w bardzo łatwy sposób przygotować w domu lub kupić gotowe w sklepie. Jak w prosty sposób przygotować kule tłuszczowe wyjaśnia nasz kolega Michał z Nadleśnictwa Żołędowo.

Chleb i woda

W pobliżu karmnika warto jest ustawić poidło ze świeżą wodą, gdyż zimą szczególnie podczas silnych mrozów ptaki mają ograniczony do niej dostęp.

Co z chlebem? Nie można żywić ptaków wyłącznie chlebem. Może być on jedynie uzupełnieniem ptasiej diety. Podawany chleb powinien być czerstwy i pokrojony w drobną kostkę. Absolutnie nie może być spleśniały. W karmniku należy go często wymieniać, gdyż wilgoć sprzyja szybkiemu psuciu się pieczywa. Również ptaków wodnych, szczególnie tych zimujących w miejskich parkach, nie można żywić wyłącznie chlebem. Duża ilość pieczywa w diecie ptaków wywołuje różne choroby oraz osłabienie odporności z powodu niedoborów składników pokarmowych. Ptaki wodne najlepiej dokarmiać nasionami zbóż lub drobno pokrojonymi, surowymi lub gotowanymi warzywami bez soli.

Pomagajmy z głową

Ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie, dlatego warto dbać o nie szczególnie zimą. Prawidłowe dokarmianie, szczególnie w podczas wysokich mrozów oraz dużej pokrywy śnieżnej, dostarczy ptakom dodatkowe zapasy energii, które są niezbędne do przeżycia w trudnym okresie. Pamiętajmy jednak, aby robić to w sposób