Asset Publisher
Nowe Kolegium Lasów Państwowych rozpoczęło kadencję
23 kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych nowej kadencji (2026-2029). Kolegium doradza dyrektorowi generalnemu LP. Podczas obrad zatwierdzono plan finansowo-gospodarczy LP na 2026 rok.
– Od dziesięcioleci Lasy Państwowe prowadzą trwale zrównoważoną gospodarkę leśną, równoważąc trzy jej filary. To niezmiernie trudne zadanie – podkreślił podczas posiedzenia Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Tworzenie planu finansowo-gospodarczego trwa długo. Myślę, że wykorzystaliśmy wszystkie dostępne zasoby, aby był on jak najbardziej korzystny dla przyrody i gospodarki leśnej, a jednocześnie zapewniał stabilność finansową Lasów Państwowych – powiedział dyrektor.
Większy udział społeczeństwa
Dyrektor generalny mówił również o planach kierownictwa Lasów Państwowych na najbliższy okres. Zapowiedział modyfikację zasad i standardów tworzenia planów urządzenia lasu. Podkreślił, że istotne jest szersze włączanie społeczeństwa w konsultacje tych dokumentów. W ocenie kierownictwa LP ważne jest także budowanie wizerunku Lasów Państwowych jako stabilnego i przewidywalnego partnera – zarówno dla otoczenia społecznego, jak i dla przemysłu drzewnego oraz zakładów usług leśnych.
Plan w trudnych warunkach
W posiedzeniu uczestniczyła Magdalena Bukowska, dyrektorka Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – Plan finansowo-gospodarczy na 2026 rok powstawał w trudnych, bardziej wymagających niż w poprzednich latach warunkach – mówiła. – Od pewnego czasu w Lasach Państwowych toczy się dyskusja dotycząca potrzeby zmiany polityki urządzeniowej, wzmocnienia i przyspieszenia przebudowy lasów w związku ze zmianami klimatu. Rosnące oczekiwania społeczne względem Lasów Państwowych, uwarunkowania gospodarcze, jak również względy przyrodnicze – wszystkie te czynniki miały wpływ na budowę planu – zaznaczyła.
Kolegium Lasów Państwowych podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu planu finansowo-gospodarczego PGL LP na rok 2026. Decyzję poprzedziła długa dyskusja.
Nowy skład Kolegium Lasów Państwowych
Podczas posiedzenia dyrektor generalny Lasów Państwowych wręczył członkom kolegium akty powołania. Poza leśnikami wśród 76 członków kolegium znaleźli się m. in. przedstawiciele świata nauki, stowarzyszeń i organizacji społeczno-zawodowych działających w leśnictwie, drzewnictwie i ochronie przyrody. Kolegium dokonało wyboru przewodniczącego. Został nim prof. dr hab. Stanisław Drozdowski, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa.



