Asset Publisher Asset Publisher

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Leśnicy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych podczas uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary UB, które po II wojnie ginęły w budynku obecnego szpitala MSWiA w Bydgoszczy.

   W dniu 1 marca br. delegacja leśników z RDLP w Toruniu uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu tablicy, ku czci polskich patriotów.


„W TYM BUDYNKU OD LUTEGO 1945 ROKU FUNKCJONOWAŁ  WOJEWÓDZKI URZĄD BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO, STANOWIĄCY NARZĘDZIE SOWIETYZACJI POLSKI. URZĘDUJĄCY TUTAJ PIERWSZY KIEROWNIK BYDGOSKIEGO UB ODPOWIADAŁ ZA ORGANIZACJĘ POMORSKICH STRUKTUR APARATU REPRESJI I DZIAŁAŃ WYMIERZONYCH W PRZECIWNIKÓW REŻIMU KOMUNISTYCZNEGO. W PIWNICACH BUDYNKU KATOWANI I MORDOWANI BYLI POLSCY PATRIOCI. WŚRÓD NICH  PPOR. ARMII KRAJOWEJ LESZEK BIAŁY . CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! – głosi napis na tablicy przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej.


Dyrektor naczelny  szpitala dr n. med. Marek Lewandowski zaznaczył, że oprócz upamiętnienia tego miejsca, jest to również istotny walor edukacyjny. Podkreślił również, że to nie ściany, ale ludzie odpowiadają za to co się w tym miejscu wydarzyło, a dziś budynek spełnia wspaniałą rolę ratowania ludzkiego zdrowia i życia.


Następnym punktem programu było złożenie kwiatów przy ścianie pamięci na cmentarzu komunalnym oraz msza św. w kościele garnizonowym w Bydgoszczy.
Przygotowany został również wernisaż wystawy IPN pn. „Zapomniane ogniwo” o konspiracji młodzieżowej w Polsce w latach 1944-1965 r. oraz pokaz filmu „Polska szuka bohaterów”. Ciekawym punktem dnia była prelekcja dr Alicji Paczoskiej-Hauke (IPN) „Poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy”. Tego dnia odbył się też finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych” i wręczenie nagród.