Asset Publisher Asset Publisher

Pracownicy biura RDLP w Toruniu posadzili nowy las

Na początku kwietnia br. w ramach narady terenowej Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu z pracownikami biura posadziliśmy nowy las na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski. Dla niektórych było to tylko przypomnienie, ale są wśród nas Koleżanki i Koledzy, którzy sadzili las pierwszy raz w życiu.

Naradę terenową otworzył Pan Włodzimierz Pamfil Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, który podkreślił rolę środowiskową i integracyjną szkolenia.

Stoimy przed poważnym wyzwaniem, jak łagodzić negatywne zmiany klimatu, jednocześnie obserwujemy je także na terenach leśnych. Gatunki wymagajace wyższych średnich temperatur powietrza migrują coraz bardziej na północ. Jednocześnie lasy są niewątpliwie najważniejszymi ekosystemami lądowymi, które w znacznym stopniu działąją mitygacyjnie na zmiany klimatyczne. Dlatego tak ważne jest sadzenie nowych lasów złożonych z gatunków drzew, które będą lepiej radzić sobie ze zmianami spowodowanymi działalnością cywilizacji.

W dalszej części narady Pan Maciej Kuss Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Toruniu przedstawił skalę produkcji sadzonek drzew gatunków leśnych, a Pan Tomasz Czarnecki Nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski omówił teren, na którym planowane jest tej wiosny odnowienie lasu.
Po części teoretycznej nastąpiła praktyczna - sadzenie jednorocznej sosny zwyczajnej pod kosztur.
 
Serdecznie dziękujemy Nadleśniczemu i Pracownikom Nadleśnictwa za świetne przygotowanie narady, w tym za poczęstunek, który smakował wyśmienicie w otoczeniu drzew.
 
Fot. RDLP w Toruniu oraz Nadleśnictwo Solec Kujawski