Asset Publisher Asset Publisher

Lutówko: O problemie z ASF

W dniu 30 września 2016 r. w biurze nadleśnictwa odbyło się spotkanie dotyczące omówienia postępowania w sprawie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin z terenu działania nadleśnictwa, przedstawiciele kół łowieckich, Powiatowy Lekarz Weterynarii, leśniczowie oraz przedstawiciele zakładów usług leśnych. Gościnnie w spotkaniu uczestniczył profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy p. Jan Grajewski.

Lekarz weterynarii wnikliwie omówiła sposoby zarażenia, występujące objawy, okres wylegania się choroby i żywotność wirusa ASF oraz koszty związane z likwidacją ogniska chorobowego i z ochroną strefy zapowietrzonej, a także działania jakie należy podjąć w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby.

W dyskusji podsumowującej spotkanie stwierdzono, że najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na rozprzestrzenianie się choroby ma człowiek, który między innymi niejednokrotnie nie przestrzega zaostrzonych przepisów sanitarnych prowadząc nielegalny handel mięsem    i prosiętami oraz transportuje zarażone zwierzęta do utylizacji poza teren zapowietrzony.

Mając na uwadze sytuację nadzwyczajną i ukierunkowanie wszystkich działań celem zatrzymania postępowania wirusa ASF, na szczeblu Minister Rolnictwa – Dyrektor Generalny LP podjęto decyzję o znacznej redukcji populacji dzików.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.