Asset Publisher Asset Publisher

LP na Pikniku ekologicznym nad Wisłą

Udostępnienie dla społeczeństwa zachodniego segmentu nadwislańskiego bulwaru w Toruniu, po trwającej kilka lat modernizacji, było okazją do zorganizowania Pikniku ekologicznego „Twarzą do Wisły”.

Pogoda dopisała. Stoisko edukacyjne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku.
Liczne atrakcje dla dzieci, turniej siatkówki plażowej, strefa relaksu na nadwislańskiej plaży, występy teatralne, muzyczne i taneczne złożyły się na bogaty program Pikniku ekologiczną „Twarzą do Wisły", który odbył się 31 maja br. na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu.

Jedną z kilkunastu instytucji prezentujących się na pikniku była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Na stoisku edukacyjnym, obsługiwanych przez leśników z nadleśnictw Cierpiszewo, Dobrzejewice i z dyrekcji odbywał się całodzienny konkurs wiedzy przyrodniczo-leśnej, w którym można było wygrać mapę lasów kujawsko-pomorskich, atrakcyjne wydawnictwa przyrodnicze i foldery nadleśnictw, malowanki, audio-booki oraz gadżety promujące Lasy Państwowe, jak koszulki, notesy, długopisy, ołówki. Ewentualne porażki (może nawet świadome) niektórzy decydowali się osłodzić smakowita krówką. Błędna odpowiedź w konkursie była bowiem premiowana tym smakowitym cukierkiem.

Nagrodą specjalną na stoisku Lasów Państwowych była efektowna sadzonka z zakrytym systemem korzeniowym produkowana w nowoczesnej szkółce kontenerowej Bielawy w Nadleśnictwie Dobrzejewice pod Toruniem. Sadzonki brzozy, lipy, świerka można było wygrać odpowiadając na pytanie o podniesionym poziomie trudności. Przy czym popierana było rodzinna komunikacja i współpraca przy udzielaniu odpowiedzi. Poza tym, sadzonki były wręczane również wszystkim, którzy przynieśli zużyte baterie lub stary sprzęt elektroniczny na sąsiadujące z Lasami stoisko firmy „Karat Elektro Recykling" zajmującej się utylizacją niebezpiecznych odpadów. Poświadczenie o zdaniu baterii lub starego komputera wystarczyło, aby otrzymać od leśników sadzonki drzewek do nasadzeń w przydomowym ogrodzie lub w gospodarstwie.

Warto zwrócić uwagę, że okazją do Pikniku ekologicznego – organizowanego przez Urząd Miasta w Toruniu i Toruńską Agendę Kulturalną – było zakończenie zadania pn. „Rewitalizacja Bulwaru Filadelfijskiego wraz z nabrzeżem Wisły na odcinku od mostu drogowego do przystani AZS w Toruniu". W ramach tej inwestycji, realizowanej przez kilka ostatnich lat, powstały m.in.: plac zabaw, boiska, plaża, alejki spacerowe i nowa przystań dla wioślarzy, kajakarzy, tratw i jachtów. No i przede wszystkim znakomita powierzchnia na organizacje festynów, koncertów, zabaw i... pikników ekologicznych tuż pod murami Starego Miasta. Inwestycje sfinansowano ze środków unijnych, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Gminy Miasta Torunia.