Asset Publisher Asset Publisher

Lipa Jadwiga na podium

395-letnia Lipa Jadwiga rosnąca w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie) zajęła trzecie miejsce w 6. edycji konkursu „Drzewo Roku”.

Konkurs zorganizował Klub Gaja, który w ten sposób promuje drzewa o szczególnym znaczeniu, wyróżniające się na tle historii innych drzew, przykuwające uwagę swoim wyjątkowym wyglądem i przyciągające swoim czarem.

Lipa Jadwiga upamiętnia królową Jadwigę, małżonkę Władysława Jagiełły, który, jak wskazują źródła historyczne, odpoczywał na szubińskiej ziemi po wielkiej bitwie pod Grunwaldem. Ale nie tylko ze względu na swoją patronkę lipa jest wyjątkowa. Swoim pięknem inspiruje od wieków artystów – malarzy, poetów, a każdy z nich chce wyrazić swój zachwyt.

Jest także ważna dla lokalnej społeczności – swoją obecnością tworzy miejsce szczególne, którego nie można ominąć organizując uroczystości, czy też po prostu spotykając się na co dzień.

Warto dodać, że Lipa Jadwiga to nie jedyne szczególne drzewo z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, które znalazło się w finale konkursu. Na 5. miejscu uplasowała się Lipa Julianka-Lipinianka, a na 13. dąb Graf Schwerin z miejscowości Sartowice.

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat konkursu i wyjątkowych postaci w nim zaprezentowanych, zapraszamy na stronę www.swietodrzewa.pl.