Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy na 59.obchodach Dni Borów Tucholskich

„Przyjeżdżajcie, las Was powita, a ludzie ugoszczą”- to hasło towarzyszące obchodom Dni Borów Tucholskich. Od ponad 20. lat zaprasza turystów do odwiedzenia naszego regionu

Dni Borów są cyklem imprez organizowanych w okresie letnim, głównie w lipcowe weekendy. Zamysłem organizatorów jest zaprezentowanie bogactwa kultury borowiackiej  i tradycji inspirowanej naturą, w dużej mierze lasem. W przedsięwzięcie włączają się lokalne podmioty oferując, poza charakterystyczną dla regionu sztuką ludową i borowiacką kuchnią, szereg atrakcji, spośród których każdy może wybrać coś interesującego dla siebie. Dzień Folkloru Borowiackiego, Historyczny Pochód Borowiaków, wystawy sztuki ludowej, targi staroci, pojazdów zabytkowych, piknik militarny to nieliczne przykłady inicjatyw przygotowanych przez miejscowe instytucje i stowarzyszenia. Muzyczne urozmaicenie stanowią występy zespołów artystycznych, uczestników festiwalu piosenki religijnej oraz koncerty organowe. W ramach promocji zdrowego stylu życia proponuje się rajd nornic walking oraz turnieje - piłki nożnej, siatkowej  i kręglarski. Osoby preferujące spędzenie wolnego czasu w duchu rywalizacji mogą sprawdzić się w turnieju szachowym,  obserwować lub wziąć udział w mistrzostwach w Sport Stackingu lub crossficie.

Swój wkład w organizację miejscowych, lipcowych wydarzeń wnoszą od wielu lat leśnicy. Zdarza nam się z tego powodu usłyszeć miłe słowa od zauważających naszą aktywność mieszkańców i „wiernych” regionowi  turystów (komentujących  ten fakt w kilku słowach - „Fajnie was znowu widzieć”). Corocznie przygotowywane jest stoisko edukacyjno- promocyjne, uczestniczymy też w pochodzie borowiaków. Nadleśnictwo Woziwoda do tej pory regularnie organizowało drzwi otwarte, oferując zwiedzenie kompleksu edukacyjnego. Obecnie ze względu na obowiązujący zakazu wstępu do lasu zrezygnowaliśmy z przygotowania tej inicjatywy.

„Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi” na tucholskim  rynku

W sobotni poranek (21 lipca) dzięki współdziałaniu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie (Woziwoda, Tuchola, Trzebciny, Osie oraz Dąbrowa) wraz z  Nadleśnictwem Zamrzenica na tucholskim rynku powstało stoisko edukacyjno-promocyjne.

Na odwiedzających stoisko czekały jak zawsze zadania edukacyjne, których tematyka odwoływała się do gospodarki leśnej, funkcji lasu, zastosowań drewna, zasad korzystania z lasu. Kontakt z leśnikiem w centrum miasta stwarzał sposobność do rozmów i uzyskania odpowiedzi na trudne, czasem wymagające specjalistycznej wiedzy pytania. Aktywność  nagradzaliśmy drobnymi upominkami w postaci albumów przyrodniczych, map, notesów, drzewek leśnych i różnego typu wydawnictw.

Aby przenieść do miasta chociaż namiastkę lasu przywieźliśmy ekspozycje drewna, liści, nasion popularnych gatunków drzew i krzewów, szkodliwych dla lasu owadów i ich żerów oraz tropy zwierząt leśnych. Najmłodszym proponowaliśmy zabawy edukacyjne, nakłaniając do poszukiwania rozwiązań rebusów, wykonania zadań plastycznych, czy też układania obrazów z motywami pochodzącymi z lasu.

Nadleśnictwo Dąbrowa  promowało Leśne Gospodarstwa Węglowe

W bieżącym roku stoisko zostało wzbogacone o dodatkową ekspozycję ukazującą las w roli magazynu węgla. Nadleśnictwo Dąbrowa jest jedną z kilkudziesięciu jednostek realizujących projekt rozwojowy Lasów Państwowych pn. Leśne Gospodarstwa Węglowe. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla poprzez prowadzenie działań przyczyniających się do kompensowania jego ilości oraz realizacja międzynarodowych zobowiązań w zakresie polityki klimatycznej. Każda zainteresowana tym tematem osoba mogła zajrzeć do namiotu, obejrzeć prezentacje i pogłębić swoją wiedzę.

W Historycznym Pochodzie Borowiaków uczestniczyliśmy po raz czwarty

Równolegle w czasie funkcjonowania stoiska leśnicy z LKP Bory Tucholskie przemaszerowali ulicami Tucholi. W VII Historycznym Pochodzie Borowiaków wzięło udział kilkast osób, prezentując kulturę borowiacką, postacie i wydarzenia historyczne związane z regionem. Przedstawienie uczestników, omówienie walorów przyrodniczych i rekreacyjnych lasów oraz zakończenie miało miejsce w Parku Zamkowym.

W tym dniu odbywały również inne wydarzenia kulturalne dostarczające okolicznym mieszkańcom oraz turystom nowych doznań  m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej im. Piotra Grzywacza, Dzień Folkloru Borowiackiego, Piknik Militarny oraz kiermasz charytatywny.