Asset Publisher Asset Publisher

Lasy na Dniach Borów Tucholskich

Na odwiedzających w lipcu Tucholę czeka szereg atrakcji przygotowanych w ramach Dni Borów Tucholskich. Jedną z nich było stoisko leśników.

55. Dni Borów Tucholskich to moc atrakcji, imprez i wydarzeń, które od 4 do 20 lipca 2014 r. przyciągają przyjezdnych – nie tylko z różnych zakątków kraju – ale i z Europy. Przez dwa dni (11 i 12 lipca 2014 r.), w sercu Borów, nadleśnictwa i biuro Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wystawiały swoje namioty promocyjno-edukacyjne.

Stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zorganizowane zostało pod hasłem „Dla lasu. Dla ludzi.", które towarzyszy jubileuszowi 90-lecia Lasów Państwowych. Fachowe przygotowanie i obsługę stoiska zapewniły nadleśnictwa: Dąbrowa, Dobrzejewice, Osie, Przymuszewo, Różanna, Rytel, Tuchola, Woziwoda i Zamrzenica.

Na odwiedzających tucholski rynek czekały atrakcyjny, całodzienny quiz przyrodniczy przygotowany przez leśników. Odpowiadając na pytanie, można było wygrać sadzonkę drzewka lub krzewu pochodzącą z nowoczesnej szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Ci, którzy drzewka nie mieli gdzie posadzić, opuszczali stoisko z długopisem, parasolem lub koszulką opatrzonymi logotypem 90-lecia Lasów Państwowych. Atrakcyjność oferty leśników nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Tradycyjnie, wielkim wzięciem cieszyły się mapy lasów. Na dzieci zaś, czekały z kolei kolorowanki i książeczki. Ci, którym się nie poszczęściło w quizie, pocieszali się krówką i szyszką szczęścia z wyłuszczarni nasion w Nadleśnictwie Rytel. Ostatecznie, każdy miał możliwość obejrzeć przez lupę nasiona drzew leśnych, „kilkudniowy las", czy żery owadów. Chętnych było wielu, ponieważ na scenie ustawionej na przeciwległej ścianie rynku współzawodniczyli sygnaliści XXX Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej. Leśników odwiedził również burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, który poprawnie odpowiedział na pytanie, wygrywając zielony parasol.

Z kolei w namiocie Lasów Państwowych ustawionym w Parku Zamkowym, obok trwających Europejskich Mistrzostw Drwali, leśnicy zaproponowali najambitniejszym miłośnikom przyrody konkurs wiedzy o Borach Tucholskich. Najlepsi znawcy Borów wygrali atrakcyjne przewodniki przyrodnicze.

Zarówno Finaliści Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej, jak i Europejskich Mistrzostw Drwali otrzymali Puchary Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek wręczył osobiście puchar najlepszemu drwalowi z terenu toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Nieco kapryśna pogoda nie była w stanie odstraszyć odwiedzających Lasy, a każdy odchodził z szerokim uśmiechem. Z pewnością stoisko polskich leśników-profesjonalistów miło zapamiętają także sygnaliści z odległych zakątków Niemiec, którzy na pytania o zimorodki, mikoryzę, lesistość czy okresowe zakazy wstępu do polskich lasów zawsze otrzymywali fachową odpowiedź.