Asset Publisher Asset Publisher

N. Włocławek: LAS UPAMIĘTNIAJĄCY STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dokładnie sto lat temu w roku 1918 po 123 latach nieobecności Polski na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Wszystko to dzięki ludziom, którzy mimo niewoli przekazywali młodym pokoleniom Polaków miłość do ojczyzny.

Rok 2018 to już setna rocznica tego wyjątkowego wydarzenia, dlatego z tej okazji w Nadleśnictwie Włocławek odbyło się uroczyste sadzenie Lasu Upamiętniającego Stulecie Odzyskania Niepodległości, w którym przez dwa dni brały udział delegacje ze szkół i przedszkoli zlokalizowanych na terenie działalności nadleśnictwa, zaproszeni goście oraz lokalna społeczność.

Łącznie we wspólnej akcji sadzenia lasu udział wzięło ponad 200 osób, chcących zarówno uczcić tę wyjątkową rocznicę jak również pozostawić po sobie wyjątkową pamiątkę, jaką jest samodzielnie zasadzone drzewo.

Całość obchodów uświetniona została występami patriotycznymi przygotowanymi przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 we Włocławku oraz przez Świetlicę MOPR „Zorza”. Po wysłuchaniu pieśni i wierszy, Nadleśniczy wraz z Asystentką Pani Poseł Joanny Borowiak, odsłonili tablicę pamiątkową.

Po część oficjalnej przyszedł czas na krótki instruktarz oraz wykopanie pierwszych dołków pod drzewa, których wybór nie był przypadkowy, dęby, jako drzewa długowieczne zostaną świadkami tego wydarzenia na długie lata. Nas już nie będzie a te dęby będą trwać dalej.

Zgodnie z tegoroczną kampanią Lasów Państwowych „1000 drzew na minutę” staraliśmy się wyrobić w normie, choć nie o ilość tu chodziło, lecz, o jakość i dbałość, z jaką zostały posadzone drzewa, niektóre z nich zyskały nawet imiona i zapewnienie, że będą „odwiedzane”.

Po ciężkiej fizycznej pracy przyszedł czas na odpoczynek oraz posiłek, dlatego zgodnie z leśną tradycją wspólne sadzenie lasu zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Nadleśnictwo Włocławek serdecznie dziękuje wszystkim, którzy brali udział we wspólnym sadzeniu Lasu Upamiętniającego Stulecie Odzyskania Niepodległości, niech ta wspólna praca nie będzie jednorazowym zrywem, lecz długotrwałą przyjaźnią z przyrodą.