Asset Publisher Asset Publisher

Kujawsko-Dobrzyński Dzień Kultury Leśnej i Łowieckiej – Włocławek 2016

Sobotni poranek, 18 czerwca 2016 przywitał mieszkańców miasta Włocławek niecodziennym widokiem.

W godzinach porannych ulicami miasta, w akompaniamencie muzyki dętej przemaszerowały „zielone" orszaki leśników i myśliwych. Tak wyglądał początek pierwszego Kujawsko-Dobrzyńskiego Dnia Kultury Leśnej i Łowieckiej, którego organizatorem był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu.

Poczty sztandarowe i delegaci wzięli udział w mszy świętej hubertowskiej oraz uroczystości przy Pomniku Żołnierza Polskiego. Część plenerowa imprezy odbyła się w Parku Miejskim im. Henryka Sienkiewicza. Tutaj swoje stoiska prezentowała ekipa nadleśnictw z RDLP w Toruniu, a wśród nich Skrwilno. Wśród obecnych uczestników nie brakowało fascynatów przyrody i łowiectwa. Konkursy ekologiczne z nagrodami cieszyły się dużym zainteresowaniem. Scena zabawiała gości wieloma atrakcjami muzycznymi, kulturowymi oraz kulinarnymi. Występy orkiestr, zespołów folklorystycznych, muzycznych, dzieci, sygnalistów, prezentacja kuchni myśliwskiej, pokazy psów myśliwskich i ptaków łowczych to tylko jedne z wielu atrakcji, w których można było uczestniczyć.

Łowiectwo jest szczególną dziedziną życia społecznego, łączącą ochronę przyrody z polowaniem, posiada walory kulturotwórcze, wychowawcze, rekreacyjne oraz gospodarcze. Prawnym i moralnym obowiązkiem każdego myśliwego jest realizacja zadań gospodarki łowieckiej, z poszanowaniem tradycji i etyki łowieckiej, głęboko zakorzenionej w historii Polski. Istotnym elementem dziedzictwa narodowego jest bogaty język i muzyka myśliwska oraz kult patronów myśliwych. Tradycje łowieckie stanowią oprawę polowań oraz takich jak ta uroczystości łowieckich.

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński