Asset Publisher Asset Publisher

Kolory jesieni

Doskonałym miejscem do obserwacji barwnej jesieni jest oczywiście las, gdzie wzrok przyciąga pełna gama kolorów liści, które niestety w niedługim czasie opadną.

Jesienią w lesie możemy zobaczyć wszystkie odcienie ciepłych kolorów: żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Każde drzewo ma swój wyjątkowy kolor, wszystko zależy od jego gatunku. W słoneczny dzień to wszystko mieni się różnymi kolorami tęczy. Pod nogami słychać szelest liści, które jak dywan pokrywają trawę.

Liście na zimę zrzucają drzewa liściaste, występujące niemal wyłącznie na półkuli północnej. Związane są jest to z panującym klimatem, gdzie lata są coraz częściej upalne, a zimy bywają mroźne.

Za kolory odpowiedzialne są czerwone, pomarańczowe i żółte barwniki, które podczas wiosny i lata, czyli sezonu wegetacyjnego, ukrywają się w barwie dominującego w liściach zielonego chlorofilu.

Więcej o opadających liściach

Dla nas obserwatorów jest to piękna prezentacja, a dla przyrody jest to czas przygotowania się do nadchodzącej zimy.

Przyroda zdecydowanie zwalnia, cisza w lesie sygnalizuje nadejście jesieni, a za chwilę i zimy. Nie słychać już porannego śpiewu ptaków, a tylko pojedyncze słoneczne dni rozpędzają na krótko tą żywą lokomotywę. Lecz nie wszędzie jest tak spokojnie, jesienne ożywienie panuje w świecie zwierząt. Jelenie właśnie zakończyły swój okres godowy zwany rykowiskiem, a bekowisko u Danieli jeszcze trwa. Sarny łączą się w tzw. rudle ponieważ wiedzą, że w grupie zawsze łatwiej przetrwać ten najcięższy okres.

Jesienią w lesie jest bardzo cicho i spokojnie. 

Zapraszamy zatem na spacer do lasu. Może wtedy uda nam się zobaczyć, że otaczająca nas przyroda powtarza swój odwieczny i niezwykły cykl, nie bacząc na rozwój cywilizacji.

Las poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Niech będzie tam cicho i spokojnie. I pamiętajmy, że śmieci naprawdę do lasu nie pasują!