Asset Publisher Asset Publisher

N. Włocławek: Kłusowniczy proceder

Wystraszony samotny łoszak - matka zginęła w kłusowniczym wnyku.

Co roku w  okresie przedświątecznym na terenie Nadleśnictwa Włocławek obserwuje się wzrost aktywności kłusowniczej. Również w tym roku stwierdzono nasilenie tego procederu.

3 grudnia, Leśniczy Leśnictwa Szpetal, zaobserwował wystraszonego samotnego łoszaka. Zaniepokojony zaczął poszukiwać jego matki. Niestety znalazł ją już martwą w kłusowniczym wnyku.  W okolicy ujawnił również inne zastawione wnyki. O fakcie została powiadomiona Policja we Włocławku. W dniu 5 grudnia, wspólny patrol Policji i Straży Leśnej Nadleśnictwa Włocławek w okolicach miejscowości Witoszyn zaobserwował dwóch mężczyzn, którzy na widok mundurowych zaczęli uciekać. Po krótkim pościgu zostali zatrzymani. W miejscu tym znaleziono zastawione wcześniej wnyki. Mężczyźni  to mieszkańcy gminy Fabianki.  W wyniku przeszukania pomieszczeń, w których mieszkają  zatrzymani, zostało ujawnione i zabezpieczone mięso z wcześniej skłusowanego dzika oraz  gotowe wnyki i metalowa linka. Zatrzymanych osadzono w Policyjnym areszcie. Następnego  dnia myśliwi z Koła Łowieckiego Nr 109 „Orzeł” we Włocławku, ujawnili na tym samym terenie skłusowaną sarnę i zdjęli kolejne wnyki. Należy pamiętać, że zabijana w ten sposób zwierzyna, ginie w ogromnych męczarniach.

Postępowanie prowadzi KM Policji we Włocławku. Proceder ten  jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia do 5 lat.   Stałe patrole Straży Leśnej i Policji wpisały się już w kalendarz działań prewencyjnych. Dzięki nim nie tylko zwierzęta ale i my  możemy  czuć się, na terenach lasów, bezpieczniej.