Asset Publisher Asset Publisher

N. Czersk: Jesienne odnowienia lasu

W kujawsko-pomorskich lasach trwają jesienne odnowienia lasu. Ze względu na sprzyjające o tej porze roku warunki pogodowe, odnowienia jesienne są coraz częściej przez nas stosowane. Szczególnie, że przywracamy las na terenach zniszczonych przez huragan 100-lecia.

Jeśli tylko nie zaskoczy nas szybka i bardzo sroga zima, to w 2020 roku na terenie Nadleśnictwa Czersk posadzimy ponad 1300 ha nowego pokolenia lasu, osiągając poziom 78% z łącznej po nawałnicy powierzchni do odnowienia. Od stycznia do końca kwietnia posadziliśmy 931 ha, jesienią planujemy posadzić około 380 ha. Zakończenie przywracania lasu na terenach zniszczonych przez nawałnicę z sierpnia 2017 roku zaplanowaliśmy na wiosnę 2021 roku. 

W tej ciężkiej pracy nie jesteśmy sami, pomimo że znaczną część pracy wykonują wyspecjalizowani pracownicy zakładów usług leśnych, to wspomagają nas różne instytucje. W związku z pandemią i ograniczeniami nasze możliwości przyjęcia wszystkich chętnych były bardzo ograniczone. Jednak po raz kolejny możemy polegać na młodych adeptach sztuki leśnej z Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi, którzy łączą przyjemne z pożytecznym i realizując praktyczną naukę zawodu przyczyniają się do odnowień obszaru poklęskowego.

Wielokrotnie dziękowaliśmy wszystkim, którzy pracowali na terenie klęskowym, jednak ogrom wykonanej pracy zawsze warty jest docenienia, dlatego dziękujemy raz jeszcze.