Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja leśna podczas Śniadania na Trawie

Stoisko Lasów Państwowych było jedną z atrakcji edukacyjnych „Śniadania na trawie” – dużej imprezy organizowanej przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim w centrum Torunia, która odbyła się w sobotę 6 czerwca br.

Śniadanie na trawie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Ochrony Środowiska, a od kilku lat wpisuje się również w program obchodów święta województwa kujawsko-pomorskiego.  Niepowtarzalnym wyróżnikiem tej imprezy jest wielki dywan żywej trawy pokrywający bruk Rynku Nowomiejskiego, czyli w samym centrum Torunia. Ponadto, organizatorzy i zaproszeni przez nich animatorzy „Śniadania" proponują szereg atrakcyjnych form edukacji, zabawy i aktywnego wypoczynku.

Stoiska edukacyjne i warsztatowe prowadziły m.in. Towarzystwo Przyrodnicze Alauda proponujące dzieciom wykonanie ptasich masek, a trochę starszym – budowę budek lęgowych dla ptaków, parki krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego promujące walory przyrodnicze regionu i cieszące się zawsze dużą popularnością stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Leśnicy z nadleśnictw Dobrzejewice, Toruń, Rytel oraz miejscowej Dyrekcji prowadzili całodzienne konkursy wiedzy przyrodniczo-leśnej w wersji podstawowej dla dzieci oraz bardziej zaawansowanej dla młodzieży i dorosłych. Pytania i sygnalizowane problemy zachęcały do dyskusji tym bardziej, że stoisko Lasów Państwowych obecne co roku na kilku dużych imprezach edukacyjnych w regionie ma już swoich sympatyków, czy nawet fanów. To jednak wcale nie oznacza, że jest łatwiej, bo wielu rozmówców jest dobrze i coraz lepiej przygotowanych do dyskusji o lesie, gospodarce leśnej i ochronie przyrody. Dobre odpowiedzi właścicieli większych ogrodów i działek są nagradzane sadzonkami z zakrytym systemem korzeniowym, które wyhodowano w podtoruńskiej szkółce leśnej Bielawy lub zieloną koszulką t-shirt z nadrukiem „Lasy Państwowe. Zapraszamy". O! Taką koszulkę chce mieć każdy! Dzieci chętnie „grają" o malowanki przyrodnicze typu „Jestem przyjacielem lasu", linijki drewniane z malowanymi kolekcjami roślin, zwierząt i grzybów, a młodzież oprócz publikacji „Co zrobić w lesie, gdy…" chętnie sięga po płyty CD z odgłosami natury, czy bardziej zaawansowanymi do nauki rozpoznawania śpiewu i głosów ptaków. Dla wszystkich zainteresowanych jest zawsze na stoisku bogaty wybór folderów i map nadleśnictw z regionu kujawsko-pomorskiego.

Ulubionym fragmentem leśnego stoiska jest ekspozycja przygotowana przez Marka Pałaszyńskiego z Nadleśnictwa Rytel. W wersji miniaturowej można tu prześledzić początki życia lasu od nasion przez siewki, jedno-, dwu-, trzyletnie sadzonki sosny, co zawsze budzi zadziwienie, że las zanim jest wielki i majestatyczny najpierw jest tak całkiem niepozorny i prawie bezbronny. O niektórych naturalnych zagrożeniach dla lasu odwiedzający stoisko prowadzone przez leśników mogą przekonać się oglądając pod ogromna lupą korniki i efekty ich artystycznej działalności pod korą świerków.

Podczas tegorocznego „Śniadania na trawie" prezentowały się również stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem. Były też liczne atrakcje dla dzieci w formie zabaw i gier planszowych, nauki tańca i sztuk walki, a poza tym różne konkursy i niespodzianki. Na scenie przez cały dzień odbywały się występy muzyków z repertuarem poważnym i bardziej rozrywkowym. Gwiazdą wieczoru, zdecydowanie już po zakończonym śniadaniu, był Tomasz Organek.

„Śniadanie na trawie" odbywa się w Toruniu od 2008 roku. Cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia i regionu, a do tego jeszcze licznej grupy turystów odwiedzających w tym czasie Gród Kopernika. Co roku w tej imprezie uczestniczy 8-10 tysięcy osób i tendencja jest rosnąca, zwłaszcza, gdy dopisze pogoda. I tak właśnie było w tym roku.