Asset Publisher Asset Publisher

Drzewko za makulaturę

Lasy Państwowe jako partner zakończenia konkursu ekologicznego na Rynku Staromiejskim w Toruniu

Czwartą edycję "Zbieramy makulaturę” zorganizował Prezydent Miasta Torunia.

Celem rywalizacji było promowanie zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

W środę 23 czerwca, w centrum miasta, na toruńskiej scenie, można było poznać zwycięzców tego makulaturowego konkursu. 

W tym roku szkolnym, w akcji zbierania makulatury, wzięło udział blisko 13 tys. młodych torunianek i torunian z 35 placówek edukacyjnych (w tym 4 placówek niepublicznych): 15 przedszkoli, 14 szkół podstawowych i 6 szkół ponadpodstawowych.

Łącznie od 1 grudnia 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku zebrano w nich 257,33 ton papieru i tektury.

Szczegółowe wyniki konkursu na https://www.torun.pl/pl/zebrali-makulature-otrzymali-nagrody

Uroczystość wyłonienia i nagrodzenia zwycięzców, została połączona z piknikiem ekologicznym, podczas którego, swoje stoisko mieli leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, ze wsparciem z Nadleśnictw Toruń i Dobrzejewice.

Laureaci konkursu myślą ekologicznie i odpowiedzialnie, co widać było w odpowiedziach na zadawane przez leśników pytania - w trakcie zabaw i quizów przy stoisku.

- Drewno jest ekologiczne dlatego, że jest w pełni odnawialne - widzieli prawie wszyscy - mówią leśnicy.

W przeciwieństwie do ropy naftowej, z której produkuje się plastik, drzewa możemy posadzić – dzięki temu las, odradza się i trwa nieprzerwalnie – nie wyczerpie się jak złoża naturalne.

- Nie wszyscy jednak wiedzieli, że oszczędzając papier - nie "uchronią" drzew, z których powstał, przed wycięciem - kontynuują wyjaśnienie leśni specjaliści.

Papier wytwarzany jest z niższej jakości sortymentów, czyli takiego drewna, które jest stosunkowo cienkie i posiada krzywizny. Takie drewno powstaje wynikowo, w trakcie pielęgnowania lasu w okresie jego długiego życia. Pielęgnować oznacza zatem: trzebić (stąd nazwa trzebieże) – czyli przerzedzać, rozluźniać, oczyszczać z drzew chorych, zamierających.

Nie mniej, szacunek do materiałów naturalnych, jest niezwykle ważny! Warto uczyć nasze młode pokolenia, zasad prawidłowego gospodarowania odpadami.

W dzisiejszym dniu, działał także punkt wymiany przyniesionej makulatury - na sadzonki drzew. Zbiórkę zorganizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Wystarczyło przynieść odpowiednią ilość makulatury, by otrzymać drzewko od leśnika - z Gospodarstwa Szkółkarskiego (Szkółki leśnej) Bielawy.

Można było wybrać pośród sadzonek, takich gatunków drzew jak: sosna, świerk, modrzew, dzika jabłoń i grusza, klon czy brzoza.

Stoisko Lasów Państwowych cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy do obejrzenia fotolelacji!