Asset Publisher Asset Publisher

Dni Borów Tucholskich z leśnikami

W Tucholi trwają 57. Dni Borów Tucholskich. Do 24 lipca br. można odwiedzać miasto, a także cały region i korzystać z zaplanowanych przez organizatorów tego swoistego święta, atrakcji.

W ramach Dni Borów Tucholskich, w sobotę 16 lipca br. na rynku w centrum Tucholi było udostępnione dla mieszkańców i turystów stoisko edukacyjne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Leśnicy z kilku borowiackich nadleśnictw (Dąbrowa, Osie, Różanna, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda i Zamrzenica) oraz biura RDLP w Toruniu zapraszali zainteresowanych do konkursu wiedzy przyrodniczej.

Czasami rozwijały się dłuższe rozmowy – głównie o lasach oraz pracy leśników. Takie spotkania są dobrą okazją do przybliżenia społeczeństwu działalności zawodowej leśników, której istotą jest dbałość o lasy. Wielokrotnie podkreślano, że lasy państwowe są w Polsce własnością Skarbu Państwa, a więc dobrem narodowym – a leśnicy w swojej pracy mają za zadanie w sposób właściwy, profesjonalny opiekować się tym dobrem. Stąd rodził się kolejny temat do dyskusji, związany z kresem życia drzewostanów i pozyskaniem surowca drzewnego. Rozmiar tego pozyskania jest zdecydowanie mniejszy niż coroczne przyrosty surowca na pniu. M.in. dlatego lasów w Polsce przybywa, zarówno pod względem powierzchni, jak i zasobności!

Pytania stawiane uczestnikom konkursów dotyczyły również spraw związanych z ochroną przyrody. A to codzienność w pracy leśników, o czym nie wszyscy wiedzą. Ważnym zadaniem leśników jest ponadto ochrona lasu przed licznymi zagrożeniami, spośród których można wymienić szkodliwe owady zabijające las, jeśli człowiek zrezygnuje z ingerencji, albo pożary lasu, z których zdecydowana większość powstaje w wyniku lekkomyślnego postępowania ludzi.

Przez cały sobotni, słoneczny dzień stoisko odwiedzali mieszkańcy Tucholi, okolic i turyści z różnych zakątków kraju. Za prawidłowe odpowiedzi dorośli nagradzani byli np. sadzonkami z zakrytym systemem korzeniowym, pochodzącymi ze szkółki leśnej Bielawy w podtoruńskim Nadleśnictwie Dobrzejewice. Wyjątkowe lipy, jawory, dęby, buki, sosny, świerki, modrzewie czekały na zwycięzców. Wielu z naszych rozmówców zachęcaliśmy do odwiedzenia ciekawych przyrodniczo miejsc w regionie kujawsko-pomorskim, wręczając im przewodniki turystyczne, foldery lub mapy przygotowane przez nadleśnictwa i dyrekcję lasów w Toruniu. Z kolei najmłodsi wygrywali książeczki dla dzieci o tematyce przyrodniczej, kolorowanki, linijki z portretami roślin i zwierząt itp.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku znowu spotkamy się z mieszkańcami i turystami w sercu Borów Tucholskich, by opowiedzieć o polskich lasach i zachęcać do ich odwiedzania.