Asset Publisher Asset Publisher

Dąb Wolności w Ciechocinku

W Parku Zdrojowym w Ciechocinku rośnie Dąb Wolności posadzony 9 października br. w ramach ogólnopolskiej akcji upamiętnienia 25-lecia odzyskania wolności oraz 90-lecia powstania Lasów Państwowych, zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W pogodne przedpołudnie 9 października br. w urokliwym miejscu Parku Zdrojowego w Ciechocinku posadzono Dąb Wolności. Aktu tego dokonali symbolicznie, przez dosypanie łopaty ziemi: Dariusz Młotkiewicz z Kancelarii Prezydenta RP, Marian Ogrodowski – zastępca Burmistrza Ciechocinka, Janusz Kaczmarek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Stanisław Słomiński – nadleśniczy Nadleśnictwa Gniewkowo oraz pułkownik Maciej Maksymowicz– przedstawiciel miejscowego środowiska kombatantów.

Burmistrz Marian Ogrodowski witając zebranych na uroczystości podkreślił, że władze miasta i mieszkańcy z wielką radością przyjęli inicjatywę Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego posadzenia Dębu Wolności na terenie Ciechocinka. „Dąb symbolizować będzie – mówił burmistrz – odzyskanie suwerenności Rzeczypospolitej, odzyskanie pełnej wolności obywatelskiej, wolności słowa, sumienia, zgromadzeń, wolności gospodarczej, jak również w konsekwencji uzyskania daleko idącej autonomii samorządów lokalnych".

Po posadzeniu drzewka, minister Dariusz Młotkiewicz odczytał okolicznościowy list skierowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do organizatorów i uczestników sadzenia Dębu Wolności w Ciechocinku. Prezydent zaznaczył, że tegoroczna akcja sadzenia dębów wolności nawiązuje do podobnych spontanicznych wydarzeń okresu międzywojennego, kiedy Polacy sadzili drzewa symbolizujące odzyskanie przez Polskę niepodległości po okresie zaborów, jako znak „narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie." Dzisiaj „nawiązujemy do tych tradycji. (…) Chcemy życzyć Rzeczypospolitej, aby wzrastała i nabierała mocy, tak jak te wspaniałe drzewa. Rozwijała się i sięgała wysoko, budząc szacunek i podziw. (…) by jej rozwój oparty był na silnych korzeniach tradycji i tożsamości".

Dyrektor Janusz Kaczmarek w swoim wystąpieniu zaznaczył, że podobnie jak wiele obecnych w polskim krajobrazie sędziwych dębów świadczy o minionych wiekach naszej historii, dąb, który dzisiaj posadziliśmy będzie dla kolejnych pokoleń Polaków świadkiem naszych czasów. Zwrócił też uwagę, że leśnicy świętujący w bieżącym roku 90-lecie utworzenia Lasów Państwowych „zawsze trwali przy Rzeczypospolitej, są dumni, że noszą mundury i służą Ojczyźnie. Oby tak było po wsze czasy" – zakończył dyrektor.

W części artystycznej spotkania, kończącej uroczystość, wystąpiły młode solistki z ciechocińskiej Pracowni Muzycznej Sławomira Małeckiego. Dominika Bibro wykonała pieśń legionową „Pierwsza Brygada", Aleksandra Ejsmond zaśpiewała utwór „Ojczyzna" z repertuaru Marka Grechuty, a Daria Trojanowska – nostalgiczną piosenkę „Powrócisz tu" z repertuaru Ireny Santor.

Na zaproszenie Burmistrza Ciechocinka i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w uroczystości sadzenia Dębu Wolności w Ciechocinku 9 października 2014 roku uczestniczyli: minister Dariusz Młotkiewicz – zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, radni Rady Miejskiej w Ciechocinku, przedstawiciele lokalnych struktur Policji, Straży Pożarnej, środowiska kombatantów, leśnicy z Nadleśnictwa Gniewkowo i sąsiadujących nadleśnictw: Cierpiszewo, Dobrzejewice, Miradz, Solec Kujawski i Toruń oraz prezesi kilku lokalnych Kół Łowieckich. W uroczystości uczestniczyły dzieci i młodzież z kilku ciechocińskich szkół, mieszkańcy Ciechocinka oraz kuracjusze przebywający w miejscowych uzdrowiskach.