Asset Publisher Asset Publisher

Byliśmy w Ziemi Świętej

W Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników do Ziemi Świętej, która odbyła się w okresie od 12 do 19 kwietnia 2015 r. pod hasłem „Śladami Chrystusa”, uczestniczyło ponad sześciuset leśników i członków leśnych rodzin z całego kraju.

W grupie toruńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych uczestniczyło 47 osób z dyrektorem Januszem Kaczmarkiem oraz kapelanem leśników diecezji toruńskiej ks. Gabrielem Aronowskim na czele.

Organizacją pobytu leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w Ziemi Świętej zajęło się pięknie i profesjonalnie Franciszkańskie Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe PATRON z Warszawy. Pierwszą bazą noclegową dla naszej grupy było Betlejem i od tego miasta zaczęliśmy nasz pielgrzymi szlak nawiedzając Bazylikę Narodzenia Pańskiego i Grotę Mleczną. W podziemiach Bazyliki, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca narodzenia Chrystusa uczestniczyliśmy w pierwszej Mszy św. sprawowanej przez naszego kapelana ks. Gabriela Aronowskiego.

Drugi dzień pielgrzymki spędziliśmy w Jerozolimie nawiedzając Bazylikę Grobu Bożego z Golgotą i Grobem Pańskim. Na Górze Syjon odwiedziliśmy Opactwo Zaśnięcia NMP oraz Wieczernik. Mieliśmy pierwszą okazję oglądania szerokiej panoramy Jerozolimy, miasta położonego w terenie górzystym i silnie zróżnicowanym. W zabudowie i architekturze rzuca się w oczy wielkie bogactwo kultury i tradycji trzech wielkich religii i cywilizacji: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

We wtorek miało miejsce pierwsze spotkanie kilku grup pielgrzymkowych leśników z Polski podczas wspólnej Mszy św. w Kościele św. Katarzyny przy Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Mszy św. przewodniczył franciszkanin ojciec Kazimierz Frankiewicz, absolwent poznańskiego Wydziału Leśnego, od 14 lat posługujący w Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie. Po liturgii nasza grupa odwiedziła Pole Pasterzy w Betlejem oraz Górę Oliwną w Jerozolimie z kaplicą Wniebowstąpienia i Kościołem Dominus Flevit (Pan zapłakał…). Wizytowaliśmy następnie Yad Vashem z tysiącami drzewek upamiętniających m.in. Polaków ratujących życie Żydów podczas II wojny światowej. Na zakończenie trzeciego dnia pielgrzymki trafiliśmy do Ain Karem, gdzie znajduje się kościół Nawiedzenia (św. Elżbiety) oraz miejsce narodzin św. Jana Chrzciciela.

W środę czekała nas długa trasa przejazdu. Zwiedziliśmy starożytną Cezareę nad Morzem Śródziemnym, następnie malowniczo położoną nad tym akwenem Hajfę. Kolejnymi punktami pielgrzymiego szlaku były dwa piękne miejsca: Góra Tabor, gdzie trzej apostołowie: Piotr, Jakub i Jan byli świadkami Przemienienia Pańskiego oraz Kana Galilejska, gdzie Chrystus dokonał cudu zamiany wody w wino. W tym miejscu 11 par małżeńskich, które uczestniczyły  w naszej grupie pielgrzymkowej odnowiło przyrzeczenia. Dwa kolejne noclegi spędziliśmy w kibucu nad jeziorem Galilejskim.

W piątym dniu pielgrzymki  odwiedziliśmy kilka ważnych miejsc wokół jeziora Galilejskiego: Górę Ośmiu Błogosławieństw, Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze oraz Kafarnaum nazywane Miastem Jezusa, gdzie zamieszkiwał i został powołany do apostolstwa św. Piotr. Dużą atrakcją był rejs stateczkiem po jeziorze Galilejskim. Następnie przejechaliśmy do Nazaretu, gdzie w Bazylice Zwiastowania odbyła się Msza św. dla wszystkich grup Pielgrzymki Leśników Polskich. Zebrało się nas tam ponad sześćset osób, a liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Janiak – krajowy kapelan leśników.

Najważniejszym wydarzeniem kolejnego dnia pielgrzymki „Śladami Chrystusa"  było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad Jordanem. W dalszej drodze do Jerozolimy i Betlejem odwiedziliśmy starożytną osadę esseńczyków Qumran na Pustyni Judzkiej, gdzie znajduje się słynna jaskinia, w której w połowie XX wieku znaleziono 40 tys. fragmentów antycznych zwojów (rękopisów). Zatrzymaliśmy się też w równie suchym i upalnym Jerycho z widokiem na Górę Kuszenia oraz położone w głębokiej dolinie miasto Zacheusza. Ostatnim punktem dnia była wizyta i krótki wypoczynek nad Morzem Martwym.

W sobotę 18 kwietnia kończyliśmy pobyt w Ziemi Świętej. Kolejna wspólna Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Janiaka odbyła się w Bazylice Agonii (Kościele Narodów) u podnóża Góry Oliwnej w Jerozolimie. Po liturgii nasza grupa poszła ostatnią drogą Jezusa Chrystusa przez Grotę Getsemani, konwent Ecce Homo (z litostrotos, czyli dziedzińcem, na którym Piłat sądził Chrystusa), Drogę Krzyżową aż do Bazyliki Grobu Bożego, gdzie zaczynaliśmy nasze pielgrzymowanie i gdzie miało miejsce najważniejsze wydarzenie w dziejach świata – Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W niedzielę wróciliśmy do Polski, do swoich miejsc zamieszkania, bogatsi o nowe doznania, przeżycia i łaski, których rozpoznanie i nazwanie każdy z uczestników pielgrzymki do Ziemi Świętej dokona zapewne sam.