Asset Publisher Asset Publisher

14. edycja Bella Skyway Festival w Toruniu

W dniach 15-19 sierpnia w Toruniu odbył się Bella Skyway Festival – wydarzenie kulturalne, które poprzez instalacje świetlne rozpromieniło architekturę i przyrodę Starego Miasta. Czternasta edycja toruńskiego festiwalu przez pięć letnich wieczorów rozpromieniała niesamowity blask świetlnych instalacji i ożywiała nocną scenerię miasta.

Toruński festiwal światła to jedno z najbardziej magicznych wydarzeń każdego lata i święto światła, które docenili widzowie oraz polskie i zagraniczne media, w tym National Geographic i New York Times. Organizator - Toruńska Agenda Kulturalna i Mój Toruń wyznaczyli strefy, w których były prezentowane iluminacje. W strefie przyrodniczej, nie mogło zabraknąć leśników.

„Łąka marzeń” była kolorową instalacją przedstawiającą kilkaset kwiatów wykonanych z plastikowych butelek pozyskanych drogą recyklingu. Artystka – Iza Karaszewska, tworząc magiczną łąkę, wprowadziła widza w świat dziecięcych marzeń, przywołała miłe wspomnienia kontaktu z naturą. Jednakże barwny projekt skrywał też przykrą prawdę o naszej planecie – butelki potrzebne do jego wykonania zostały zebrane w bardzo krótkim czasie przez rodzinę i znajomych artystki. Instalacja skłoniła zatem do refleksji nad koniecznością ograniczenia produkcji plastiku, by przyszłe pokolenia mogły się cieszyć prawdziwą przyrodą, a nie sztucznie wykreowaną.

Leśnicy Kujaw i Pomorza w sposób wizualny promowali lasy regionu. W „Łące marzeń” prezentowana byłą diaporama ukazująca piękno lasu. Był to spektakl audiowizualny, który tworzyły zdjęcia naszego kolegi, leśnika Łukasza Gwiździela. Słynne niedźwiedzie strzegące wejścia do budynku RDLP w Toruniu także na ten czas prezentowały się w pięknym świetle.

Bella Skyway Festival to przede wszystkim doznania artystyczne, ale na Nowym Rynku w Toruniu było również coś dla ciała, czyli strefa z food truck’ami. Wśród nich znajdował się także samochód z pysznym i zdrowym jedzeniem z lasu. Food truck „Dobre z Lasu” oferował m.in. hamburgera z dziczyzną - 100% mięsa o wysokich walorach smakowych i atutach zdrowotnych. Takie produkty prosto z lasu dowodzą trwale zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrodniczymi, a co za tym idzie zaspokajaniem potrzeb ludzi przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody.

Polskie lasy są jednymi z najlepiej prowadzonych i chronionych na świecie. Czy jest w takim razie potrzeba opieki nad lasami przez leśników? Zdecydowanie tak, ponieważ przyroda to bogactwo gatunków i elementów krajobrazu, powiązanych przez dynamiczne procesy. Aby zachować równowagę w tej skomplikowanej strukturze między człowiekiem a lasem, potrzebni są leśnicy. Dlatego byliśmy również na Bella Skyway Festival.