Asset Publisher Asset Publisher

130 tys. drzewek na 130-lecie

Swoje 130-lecie świętowały Bydgoskie Fabryki Mebli. Z tej okazji firma sfinansowała posadzenie 130 tysięcy drzewek na powierzchni zniszczonej przez trąbę powietrzną w Borach Tucholskich w 2012 roku.

14 listopada 2014 r. w Nadleśnictwie Trzebciny odbyło się spotkanie przedstawicieli Bydgoskich Fabryk Mebli oraz kontrahentów firmy z leśnikami. Jego celem było posadzenie 130 sadzonek na jubileusz 130-lecia istnienia Bydgoskich Fabryk Mebli, symbolizujące sfinansowanie przez firmę sadzenia aż 130 tysięcy drzewek na powierzchni 14 hektarów.

Podczas kameralnej części spotkania nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebciny Piotr Kasprzyk przedstawił w prezentacji multimedialnej szkody, które ponad dwa lata temu wyrządziła w miejscowych lasach trąba powietrzna, jak również dokumentację z przebiegu prac zmierzających do uprzątnięcia i zagospodarowania powierzchni poklęskowej. Część obecnych przedstawicieli zakładów meblarskich i drzewiarzy nie widziała zniszczeń bezpośrednio po huraganowym wietrze, stąd fotografie połamanych i powyrywanych drzew w kontraście z uporządkowaną powierzchnią budziły tym większe zainteresowanie.

Uczestnicy spotkania ochoczo przystąpili do symbolicznego sadzenia lasu pod fachowym okiem nadleśniczego oraz leśniczego leśnictwa Zacisze Konrada Paliwody. Miłym akcentem po zakończeniu sadzenia, w którym brał udział sam prezes zarządu Bydgoskich Fabryk Mebli Marcin Lorych, była możliwość nazwania drzewek poprzez zawieszenie na nich tabliczek z imionami.

Po pracy ze szpadlami przyszedł czas na pracę ze śrubokrętami i wkrętarkami – panowie reprezentujący firmy dokonali montażu pamiątkowej tablicy oznakowującej powierzchnię, której odnowienie sfinansowano.

Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie oraz najlepsze życzenia i grafika Leona Wyczółkowskiego przekazana w imieniu dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przez rzecznika RDLP Mateusza Stopińskiego i zasłużone ognisko nad wodą przy siedzibie Nadleśnictwa Trzebciny. Uczestnicy sadzenia już teraz zapowiedzieli leśnikom, że chętnie przyjadą za jakiś czas na ocenę udatności uprawy.