Asset Publisher Asset Publisher

Znamy już najładniejszą osadę leśną 2015 roku

Niemal corocznie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, z inicjatywy dyrektora RDLP, odbywa się konkurs na najładniejszą osadę leśną. To właśnie leśniczówka jest pierwszym urzędem, punktem kontaktu z miejscową ludnością, a jednocześnie – wizytówką nadleśnictwa. Dlatego estetyczne zagospodarowanie osad leśnych jest tak ważne dla kształtowania pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych.

Regularnie przeprowadzane konkursy są nie tylko okazją do pogłębiania ogrodniczego hobby, ale prowadzą do corocznego powiększania zasobu pięknie utrzymanych osad leśniczych, podleśniczych i innych pracowników Lasów Państwowych.

Do konkursu w tegorocznej edycji zgłoszonych zostało piętnaście osad leśnych: czternaście leśniczówek i jedna osada wielorodzinna. Podkreślić należy, że wszystkie oceniane osady prezentowały wysoki poziom estetyczny. Część z nich wyróżniała się bardzo dużym terenem do zagospodarowania, a tym samym wymagała bardzo dużego nakładu pracy zarówno na etapie projektowania jak i pielęgnacji roślinności. Starania użytkowników osad o dobór i wyjątkowe aranżacje roślin, nadały każdej osadzie indywidualnego charakteru oraz sprawiły, że komponowały się one z otaczającym krajobrazem. Bardzo dekoracyjny element stanowiła również architektura drewniana jak i ciekawe aranżacje z kamienia. Podczas oceny osad zaobserwowano, że zagospodarowanie ogrodów wokół leśniczówek jest często realizowane przy zaangażowaniu wszystkich członków rodziny.

Na podstawie dokonanej oceny zgodnie z przyjętymi kryteriami, wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1. miejsce – osada mieszkalna Leśnictwa Komorowo z Nadleśnictwa Dobrzejewice – użytkownikami osady są Państwo Jolanta i Krzysztof Stępczyńscy;
2. miejsce – osada mieszkalna Leśnictwa Aleksandrowiec z Nadleśnictwa Różanna – użytkownikami osady są Państwo Maria i January Szajda;
3. miejsce – osada mieszkalna Leśnictwa Pieńkowo z Nadleśnictwa Zamrzenica – użytkownikami osady są Państwo Grażyna i Wojciech Jareccy.

Wyróżnienia:
1. Osada mieszkalna Leśnictwa Szpetal Nadleśnictwa Włocławek – wyróżnieni Państwo Monika i Artur Rupczak;
2. Osada mieszkalna Leśnictwa Smolno z Nadleśnictwa Bydgoszcz – wyróżnieni Państwo Ilona i Sławomir Fac;
3. Osada mieszkalna Leśnictwa Stara Huta z Nadleśnictwa Osie – wyróżnieni Państwo Joanna i Bartosz Bock;
4. Osada mieszkalna Leśnictwa Mylof z Nadleśnictwa Rytel – wyróżnieni Państwo Maria i Wiesław Woźniczka.

Pragniemy poinformować, że wszyscy laureaci i wyróżnieni wraz z małżonkami zostaną nagrodzeni podczas Regionalnych Obchodów Święta Lasu, które odbędą się w kwietniu 2016 roku.

Gratulujemy!