Asset Publisher Asset Publisher

Za nami 62. Dni Borów Tucholskich

Na mieszkańców i turystów odwiedzających Bory Tucholskie czekało w miniony weekend wiele atrakcji.

Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się w piątek 16. lipca br. od pikniku muzycznego. Tego dnia można było zajrzeć również na jarmark staroci i Ogólnopolski Turniej Kręglarski.

Z kolei w sobotnie południe odbył się 9. Historyczny Pochód Borowiaków, w którym Tucholanom i turystom zaprezentowały się grupy związane z Borami Tucholskimi – byli przedstawiciele lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, grupy rekonstrukcyjne, nie mogło również zabraknąć leśników. W pochodzie udział wzięli pracownicy nadleśnictw Tuchola i Woziwoda oraz uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi, w tym sygnaliści i sokolnicy. Pochód zakończył się w Parku Zamkowym, gdzie dalej trwał Dzień Folkloru Borowiackiego. Liczne stoiska prezentowały walory Borów Tucholskich w wymiarze przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Zadbano również o podniebienia – każdy mógł posmakować borowiackich potraw przy ludowej muzyce regionu.

Leśnicy z nadleśnictw: Tuchola, Woziwoda, Dąbrowa, Osie i Trzebciny przygotowali stoisko promocyjne, przy którym dorośli oraz dzieci świetnie się bawili. Czekały liczne konkursy i zabawy, a także nagrody. Nikt nie odszedł z pustymi rękoma. Wyjątkowo zdolnym i obeznanym z wiedzą o lesie wręczane były sadzonki drzew. Dzień zakończono Mszą Hubertowską w oprawie muzyki myśliwskiej w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi.

Niedziela 18 lipca br. miała charakter bardziej sportowy, ponieważ tego dnia miał miejsce Turniej Piłki Plażowej oraz Piknik muzyczno-rekreacyjny, którym zakończono tegoroczne świętowanie.

Ważnym wydarzeniem w trakcie Dni Borów Tucholskich był XXXVII Festiwal Muzyki Myśliwskiej im. Piotra Grzywacza w Tucholi, podczas którego zespół sygnalistów reprezentujący Nadleśnictwo Trzebciny zajął pierwsze miejsce w klasie C oraz w klasie MB.  Zespół zaprezentował się w składzie: Pan Tomasz Prabucki i Pan Andrzej Skwiercz z Nadleśnictwa Trzebciny oraz Pan Piotr Habułyk z Nadleśnictwa Niedźwiady w RDLP w Szczecinku.

Panowie odnieśli sukces nie tylko zespołowo, ale również indywidualnie - pierwsze miejsce w konkurencji Solista w klasie C przyznano Panu Tomaszowi Prabuckiemu, a pierwsze miejsce w konkurencji  Solista w klasie B zdobył Pan Andrzej Skwiercz.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, gratulujemy Organizatorom udanej imprezy, a Członkom zespołu sygnalistów, którzy wygrali Festiwal Muzyki Mysliwskiej, składamy wyrazy uznania.