Asset Publisher Asset Publisher

Wyjątkowa sprzedaż wyjątkowego drewna

Sprzedano 100% przygotowanego surowca i uzyskano rynkowe ceny za m3 drewna. Tak w skrócie można opisać wynik tegorocznej submisji drewna szczególnego dębowego w Nadleśnictwie Runowo.

Najlepsze i najcenniejsze pod względem jakości drewno wystawiono na XV już submisji drewna szczególnego, która odbyła się w dniach 14-21 października na terenie Nadleśnictwie Runowo. Od dwóch lat submisja w Runowie organizowana jest dla całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. W tym roku do sprzedaży zaoferowano 443,44 m3 drewna szczególnego dębowego pochodzącego z 17 nadleśnictw RDLP w Toruniu. Najwięcej surowca pochodziło z nadleśnictw Runowo - 111,44 m3, Szubin – 44,43 m3, Lutówko – 42,16 m3, Brodnica – 40,95 m3. Drewno dostarczyły również nadleśnictwa: Dąbrowa, Jamy, Golub Dobrzyń, Gołąbki, Miradz, Różanna, Rytel, Skrwilno, Zamrzenica, Żołędowo, Toruń, Woziwoda, Trzebciny.

Surowiec dębowy pozyskiwany na submisję jest wyjątkowy. Swoją jakość zawdzięcza kilku czynnikom. Jednym z nich są przede wszystkim dobre warunki siedliskowe, które w znacznej mierze wpływają na doskonałą budowę zewnętrzną - w zdecydowanej większości jest to surowiec pozbawiony sęków, a także budowę wewnętrzną - wąskie i równe słoje. Nasze drewno charakteryzuje się również wyjątkową i docenianą przez odbiorców barwą.

Wyselekcjonowany z najwyższą starannością surowiec można było oglądać na składnicy drewna w Nadleśnictwie Runowo, leśnictwie Nowy Dwór od 14 do 20 października w godzinach od 7:00 do 15:00. Oferenci oraz grupy leśników oglądający przygotowany surowiec na sprzedaż submisyjną, z uznaniem podkreślali jego profesjonalne przygotowanie oraz ogólną organizację sprzedaży.

Drewno cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i ku naszemu zadowoleniu udało się sprzedać 100% przygotowanego surowca. Do przetargu stanęło 13 firm, z czego zagraniczne: z Włoch, z Estoni, z Austrii, z Niemiec i z Czech. Ostatecznie surowiec zakupiło sześciu oferentów. Część została wylicytowana przez krajowych przedsiębiorców, a część przez zagranicznych. Podczas tegorocznej submisji osiągnięto najwyższe w naszej piętnastoletniej historii ceny. Średnia cena za m3 dębu była bardzo satysfakcjonująca.

Zakupione przez nabywców drewno znajdzie zastosowanie między innymi w przemyśle meblarskim, posłuży również do wytworzenia wysokiej jakości beczek używanych do przechowywania alkoholi oraz innych wyjątkowych przedmiotów.

Kolejna submisja planowana jest w przyszłym roku.