Asset Publisher Asset Publisher

N: Runowo: Sadzonki prosto z lasu

W tym roku po raz pierwszy Nadleśnictwo Runowo zdecydowało się na nietypowe rozwiązanie dotyczące przygotowania dębowego materiału sadzeniowego na potrzeby przyszłych odnowień czyli ponownego wprowadzenia lasu na tereny poklęskowe

Nadleśnictwo Runowo wraz z nadleśnictwami Lutówko i Kaczory wchodzi w skład wspólnego regionu matecznego, który ustanowiony został zarówno dla dębu szypułkowego, jaki i bezszypułkowego co sprawia, że używamy do odnowienia lasu sadzonek pochodzących tylko z drzewostanów z tego regionu. Celem utworzenia regionów matecznych dla dębów była ochrona cennej puli genowej tego rodzaju.

W związku z nieurodzajem nasion dębu oraz bardzo dużym zapotrzebowaniem na sadzonki tego rodzaju postanowiliśmy wykorzystać samoistnie pojawiające się pod okapem odnowienia naturalne, pochodzące z Wyłączonego Drzewostanu Nasiennego (WDN) i przenieść je na grunt naszej szkółki poprzez zabieg zaszkółkowania, inaczej posadzenia na szkółce leśnej uprzednio wykopanych z lasu roślin.

Z racji tego, że poprzednie lata były bardziej bogate w żołędzie, to pod okapem naszego najlepszego Wyłączonego Drzewostanu Nasiennego (czyli z drzew o najbardziej pożądanych cechach) mamy mnóstwo tzw. nalotu dębowego, czyli niskich, ale już zdrewniałych młodych drzewek. Drzewka te nie byłyby w stanie przeżyć w następnych latach, gdyż pod okapem dojrzałego drzewostanu chronicznie brakowałoby im wody i przede wszystkim światła. Dąb jest gatunkiem o dużych wymaganiach świetlnych, a do swojego rozwoju i wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków. Pod czujnym okiem szkółkarza spędzi ok. 2 lata w kontrolowanych warunkach, tym samym stając się wysokiej klasy materiałem sadzeniowym. Tym oto sposobem zwiększymy ogólną pulę sadzonek tego jakże cennego dla nas gatunku, który zostanie posadzony na powierzchniach poklęskowych.