Asset Publisher Asset Publisher

Rok temu Para Prezydencka sadziła las w Rytlu

„LAS był, las JEST” to tytuł bogato ilustrowanej publikacji, która ukaże się drukiem już na początku maja br. W dużej części jest ona poświęcona ogólnopolskiej akcji „sadziMY”, którą zainaugurował rok temu Prezydent Andrzej Duda uczestnicząc wraz z Pierwszą Damą w sadzeniu lasu w Nadleśnictwie Rytel.

Przypomnijmy, w dniach 26 i 27 kwietnia 2019 roku na terenie Nadleśnictwa Rytel w Borach Tucholskich odbyła się niezwykła akcja sadzenia lasu na terenach zniszczonych przez huragan stulecia w sierpniu 2017 roku. W odbudowie lasu unicestwionego przez kataklizm uczestniczyło wówczas ponad tysiąc osób, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Pierwszą Damą, żołnierze, pogranicznicy, strażacy, policja, harcerze, młodzież, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, lokalna społeczność i leśnicy. Przez dwa dni posadzono 300 tysięcy dębów na powierzchni 100 hektarów. To wydarzenie bez precedensu w dziejach Lasów Państwowych na Pomorzu.

Leśnicy kujawsko-pomorscy, gospodarze ubiegłorocznej akcji w Rytlu, postanowili zebrać zdjęcia z sadzenia lasu z Parą Prezydencką i z szeregu innych społecznych nasadzeń, by złożyć w jedną publikację „ku pokrzepieniu serc”. Jak w słowie wstępnym do albumu pisze Bartosz Michał Bazela, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu: „Publikacja jest specjalnym podziękowaniem leśników polskich dla Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy za osobisty udział w odbudowie lasów i obietnicę, że podobne spotkania będą kontynuowane w kolejnych latach. Jest też podziękowaniem dla wszystkich uczestników niezapomnianych akcji sadzenia drzew, alei, lasów przy różnych okazjach odświętnych i codziennych, zwyczajnych i nadzwyczajnych, w Rytlu i w innych nadleśnictwach na terenie całego kraju; zawsze dla Ojczyzny i dla wspólnoty narodowej”.

Zanim publikacja w pełnej, drukowanej wersji i pełnej krasie trafi do rąk Czytelników, dzisiaj prezentujemy kilkanaście przykładowych zdjęć z rozdziału poświęconego wielkiej akcji sadzenia lasu w Nadleśnictwie Rytel w kwietniu 2019 roku. Autorem projektu graficznego albumu jest artysta platyk Marek Abramowicz ze Studia POMORZE.

Społeczne sadzenia lasów wiosną 2020 roku nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii. W znacznie skromniejszym wydaniu odbywa się też akcja „sadziMY”. Jednak, gdy już sytuację z koronawirusem uda się opanować, do społecznych akcji sadzenia lasu na pewno wrócimy. Może już jesienią br.?