Asset Publisher Asset Publisher

N. Lutówko: Posadzili „Las Niepodległości”

W ramach ogólnopolskiej akcji „Sadzimy las dla Niepodległej” lokalni mieszkańcy wraz z leśnikami z Lutówka spotkali się, by posadzić nowy las.

W wiosenne przedpołudnie 11 maja zaprosiliśmy do lasu dzieci i młodzież z okolicznych szkół oraz przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych i instytucji, by wspólnie sadzić młode drzewka w lesie. 


Na początku spotkania Pan Nadleśniczy Marek Gackowski przywitał wszystkich i podkreślił temat spotkania - upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następie głos zabrał Zastępca Dyrektora RDLP w Toruniu – Pan Roman Dobrzyński, który również odniósł się do historii Polski i podkreślił, jak ważna jest pamięć o minionych czasach.
Ksiądz Marian Kotewicz pobłogosławił przybyłym. Następnie zebrani wspólnie posadzili pamiątkowego dęba, przy którym została wkopana tabliczka dla uczczenia tego wydarzenia. Uczestnicy spotkania dobrali się w pary i udali się na powierzchnię sadzenia. Tam leśnicy przeprowadzili instruktaż prawidłowego sadzenia. Uzbrojeni w szpadle i pełni entuzjazmu wszyscy rozpoczęli pracę. Dzieci i młodzież pilnie słuchały uwag leśników – sadzonki zostały posadzone na odpowiednią głębokość i we właściwych od siebie odstępach.


Tego dnia pogoda i humory dopisywały. Posadziliśmy wspólnie kilkaset sadzonek dębu. Na koniec spotkania nadleśniczy wręczył uczestnikom pamiątkowe certyfikaty. Przygotowaliśmy również ciepły posiłek regeneracyjny, przy którym była okazja do rozmów między innymi na temat pracy leśnika. 


Każdego roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln drzew. To oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. Uczestnicy spotkania mogli się sami przekonać, jak odpowiedzialne i pracochłonne jest to zadanie.