Asset Publisher Asset Publisher

Płyną dla chorych dzieci

Grupa leśników płynąca kajakami z Warszawy do Gdańska minęła właśnie Toruń. Spływ pod hasłem „Spływaj białaczko" promuje akcję wspierania dzieci chorych na białaczkę.

5 maja 2015 r. do biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zawitało czterech leśników z Nadleśnictwa Kartuzy (RDLP w Gdańsku). Wśród płynących znajduje się Wojciech Kiełpikowski, niegdyś sam dotknięty tą chorobą, Wociech Kobiela i Jarosław Pawlikowski, zaś wsparcie z lądu zapewnia nieustannie Kamil Balewski.

Podczas krótkiego spotkania z zastępcą dyrektora Romanem Dobrzyńskim, pracownikami dyrekcji i komendantami posterunków Straży Leśnej nadleśnictw RDLP w Toruniu, śmiałkowie przybliżyli genezę tej cennej inicjatywy. Zorganizowana została wraz z Fundacją z Pompą, która pomaga dzieciom chorym na białaczkę, poprzez zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Hematologii Dziecięcej gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Spływ ma również za zadanie uczcić 70. rocznicę utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Kajakarze, dzięki korzystnemu wiatrowi sprawnie pokonują kilkadziesiąt kilometrów dziennie i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – 10 maja 2015 r. dopłyną do przystani Żabi Kruk w Gdańsku. Całą trasę spływu znaczą spotkania z miejscowymi leśnikami. Nadleśnictwa sąsiadujące z Wisłą zapewniają wsparcie duchowe i – nierzadko gościnę – kajakarzom, którzy podjęli to niełatwe wyzwanie.

Po spotkaniu w biurze dyrekcji, w przystani kajakowej przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu nastąpiło wodowanie kajaków do następnego etapu wędrówki – tym razem do Fordonu.

Dwa dni wcześniej do akcji włączyło się również Nadleśnictwo Włocławek, zapraszając kolegów leśników do udziału w III zlocie motocyklowym połączonym z „Piknikiem Rodzinnym". Zlot odbył się we Włocławku przy Hali Mistrzów i został zorganizowany przez Klub Motocyklowy Rycerze Świątyni Jerozolimskiej działający na mocy Dekretu Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Meringa. Klub zrzesza osoby duchowne oraz świeckie, zajmuje się popularyzacją turystyki motocyklowej i działalnością charytatywną. Podczas zlotu uczestnicy akcji „Spływaj białaczko" zostali przedstawieni oficjalnie na scenie przez nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek Włodzimierza Pamfila. Z kolei, 3 maja 2015 r. ekipa odwiedziła Nadleśnictwo Dobrzejewice, otrzymując gościnę w dworku Wąkole, a 4 zawitali do Nadleśnictwa Solec Kujawski.

Chyba, jako kujawsko-pomorscy leśnicy, stajemy na wysokości zadania, bo pomimo wielu przebytych kilometrów, koledzy z gdańskiej dyrekcji odpływali z uśmiechem i nową energią, żegnani przez rzeszę naszych strażników leśnych i „zielonych" z toruńskiej dyrekcji. Darz Bór, Koledzy!