Asset Publisher Asset Publisher

Otwarcie trasy rowerowej "Wolność jest w naturze"

26 września 2015 r. miało miejsce uroczyste otwarcie trasy rowerowej "Blisko Bydgoszczy". Na starcie pojawili się rowerzyści reprezentujący wszystkie poziomy zaawansowania. Od najmłodszych podróżujących w fotelikach, przez amatorów zwiedzających okolice średnim tempem, po „zawodowców” jeżdżących w rajdach MTB.

Sygnał „Powitanie" odegrany przez Nadleśniczego Jacka Krzyżanowskiego, przywitał rowerzystów zebranych na otwarciu trasy rowerowej „Blisko Bydgoszczy". Trasę zaplanowano i utworzono w ramach wspólnego projektu  Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska noszącego nazwę „Wolność  jest w naturze". Akcja ma na celu promowanie aktywnego wypoczynku i korzystania z infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej zlokalizowanej na terenach leśnych. Bydgoska trasa jest jedną z 17 oddanych rowerzystom we wszystkich regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych.  Jej trasa wiedzie po urozmaiconym terenie Puszczy Bydgoskiej.

Po przybliżeniu przez Nadleśniczego idei jaka towarzyszyła tworzeniu tras „Wolność jest w naturze" i przecięciu świerkowej „wstęgi" uczestnicy wyruszyli na trasę. Peleton poprowadzili Nadleśniczy Jacek Krzyżanowski i Prezes Stowarzyszenia Klub Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza", Zbigniew Wiśniewski.  Zdecydowana większość rowerzystów wybrała wariant najdłuższy i najtrudniejszy.  Przejechanie blisko 14 kilometrów, najszybszym zajęło niewiele ponad 50 minut. Reszta pojawiała się na mecie w przeciągu godziny. Każdy kończący przejazd otrzymywał pamiątkowy medal i ankietę do wypełnienia. Odpowiedzi na zadane w niej pytania pozwolą nam poznać odczucia osób, dla których trasa została przygotowana.

Otwarcie trasy było również okazją do przeprowadzenia konkursu z wiedzy o lesie i przyrodzie. Nagrodą za prawidłową odpowiedź na pytanie była sadzonka w doniczce. Konkurs cieszył się powodzeniem i większość z przygotowanych sadzonek trafiła do nowych właścicieli.

Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pojawili się w sobotę na otwarciu trasy i swoimi uwagami przyczynili się do jej polepszenia. Mamy nadzieję,  że trasa zostanie rozpropagowana wśród bydgoskich rowerzystów i będzie w 100% spełniała swoją funkcję.