Asset Publisher Asset Publisher

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt na terenie RDLP w Toruniu

30 maja br., na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica, w Leśnictwie Jeleniagóra powstał pierwszy Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

Leśnicy to fachowcy od lasu, obdarzeni społecznym zaufaniem m.in. w sprawach najwyższej wagi - zdrowia i życia "braci mniejszych” stąd nie dziwi fakt, że znalezione, ranne ptaki lub ssaki ludzie przywozili do tej pory najczęściej miejscowemu leśniczemu. Z pomocą spieszyliśmy o każdej porze dnia i nocy, starając się, jak najszybciej przywrócić zwierzę matce naturze.

„Na tę chwilę czekaliśmy długo, bo procedury i formalności były konieczne. Ale warto było, bo jak podkreślali dzisiaj nasi Goście, obyśmy nie mieli wielu pacjentów w ośrodku, ale ważne jest, że w końcu zwierzęta poszkodowane i chore znajdą pomoc w Borach Tucholskich"Bardzo często okres rekonwalescencji przebiegał w pokoju leśniczówki, a leśniczy wstawał "na karmienie" co trzy godziny. Nadal będziemy udzielać pomocy rannym i chorym zwierzętom, ale w specjalistycznym ośrodku w Leśnictwie Jeleniagóra.

Na miejscu będą czuwać bez przerwy nietuzinkowi opiekunowie - wspaniali leśnicy, których pochłonęła pasja – sokolnictwo. Pan Tomasz Janka i Pan Hubert Zienowski będą dbać o pacjentów przebywających w ośrodku - karmić ich i zachęcać do rehabilitacji. Z kolei nadzór nad przebiegiem procesu leczenia będzie sprawować lek. wet. Agnieszka Strączek.

W dzisiejszej uroczystości otwarcia ośrodka wzięli udział m.in. Pan Jarosław Molendowski Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i Pan Sebastian Nowak Nadleśniczy Nadleśnictwa Zamrzenica, a także Pan Szymon Kosmalski Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Pan Łukasz Kowal Przewodniczący Zarządu Okregowego Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy, Pan Daniel Siewert Dyrektor Wdecki Park Krajobrazowy, Pani Barbara Studzińska Starosta Świecki, przedstawiciele lokalnych samorządów, młodzież z Koła Sokolników Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi , a także leśnicy z sąsiednich nadleśnictw.

Należy podkreślić, że Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Jeleniagóra jest piątym w województwie kujawsko-pomorskim oraz sto trzecim w kraju, jednocześnie dziewiątym, spośród prowadzonych przez Lasy Państwowe.