Asset Publisher Asset Publisher

Na spacer do lasu

Przed nami majówka - to od nas zależy, czy będzie więcej pożarów i śmieci w lasach

Dokąd się wybrać?

Najlepiej skorzystać z Banku Danych o Lasach http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/. To rzetelne źródło informacji o lasach, również o ich szczególnych miejscach. A takich nie brakuje, dlatego warto poznać nowe zakątki lasu, w których wcześniej nie byliśmy.  Zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa już nie musimy zasłaniać ust i nosa w lesie, ale pamiętajmy, że na parkingu leśnym nadal jest ten obowiązek. No ale chyba nie przyjechaliśmy do lasu, żeby posiedzieć na parkingu? A więc, marsz na spacer!

Maseczki i rękawiczki w leśnych ostępach

Problem zaśmiecania lasów jest utrapieniem leśników w całej Polsce od wielu lat. Śmieci nie tylko kradną rok leśnym zakątkom, ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla środowiska. Aby ograniczyć negatywne skutki nieodpowiedzialnego zachowania ludzi, leśnicy starają się systematycznie sprzątać lasy. Tylko w ubiegłym roku na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zebrano i wywieziono do utylizacji 8,7 tys. m3 śmieci! To tyle, ile zmieściłoby się w 120 wagonach kolejowych!!! Na ten cel wydaliśmy aż 1,23 mln zł.

W czasie epidemii znajdujemy też wiele zużytych rękawiczek i maseczek. Pamiętajmy, aby zabrać z lasu wszystko to, co do niego przynieśliśmy.

Z drogi śledzie, bo król jedzie!

No właśnie, poruszanie się pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerem po drogach leśnych jest dozwolone tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Czasami przez las biegnie droga publiczna, wówczas możemy po niej jeździć zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że las to nie jest miejsce na wyścigi motocykli lub quadów. Nie tylko dlatego, że stanowimy niebezpieczeństwo dla innych osób, ale również sami jesteśmy narażeni na kolizję ze zwierzyną lub wypadek na nierównej nawierzchni. Ponadto pamiętajmy, że w lesie nie wszędzie jest zasięg i wezwanie pomocy może okazać się problemem.

Coraz więcej pożarów

W ostatnim czasie przyspieszył licznik pożarów w naszym regionie. Przyczyna? W naszej szerokości geograficznej las z przyczyn naturalnych może zapalić się tylko od wyładowania atmosferycznego, choć i to jest trudne, bo zwykle takim wyładowaniom towarzyszą krótkotrwałe, ale obfite opady deszczu. Więc skąd prawie 80 pożarów lasu  w naszym regionie? Niestety z nieodpowiedzialności ludzi, braku ostrożności, a czasami celowego działania.

  Do lasu z głową

Niska wilgotność powietrza i ściółki leśnej to czynniki sprzyjające rozprzestrzenianiu się ewentualnych pożarów, a nie ich przyczyny! Ciągle 9 na 10 z nich powoduje człowiek. Może warto podczas spacerów po lesie zwrócić uwagę na innych ludzi, nietypowe zachowania? A na pewno zwrócić uwagę tym, którzy używają na terenach leśnych otwartego ognia (oraz w odległości do 100 m od lasu. Tak, w pobliżu lasu również nie wolno stwarzać zagrożenia pożarami). Spacer z zapalonym papierosem to też spacer z otwartym ogniem – nie   wiedzieliście?

Zbliża się majówka, na pewno wielu z Was wybierze się do lasu – prosimy pamiętajcie, żeby nie poruszać się samochodami po drogach leśnych, one nie służą do tego celu, a poza tym przyjechaliście aby pospacerować, prawda? Prosimy, nie zostawiajcie gdziekolwiek samochodu, bo pewnie nikogo w lesie nie ma. Nic bardziej mylnego. No i prosimy nie używajcie ognia – papieros, ognisko, grill – to złe pomysły.

Jak chronimy lasy

Nasze lasy są obserwowane z 61 dostrzegalni przeciwpożarowych w całym regionie, mamy 7,5 tys. km dróg pożarowych, ponad 400 punktów czerpania wody, dobry system wykrywania i alarmowania o pożarze, codziennie dwa razy określamy tzw. stopień zagrożenia pożarowego lasu, żeby działać systemowo, nie zastanawiać się w danej chwili. Ale n ajlepszą ochroną przeciwpożarową lasów jesteście WY – spacerujący, biegający, jeżdżący rowerami itp. Dlatego liczymy na Was i Waszą czujność. Zapiszcie numer telefonu do leśniczego albo po prostu do Straży Pożarnej. Może się przydać, a ratunek który dzięki Wam przybędzie pozwoli być może ochronić las, do którego tak lubicie przychodzić.

Na koniec, jeśli ktoś chciałby sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu, wilgotniść ściółki leśnej i kilka innych ważnych parametrów, zapraszamy na stronę https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=64

Zawsze w sytuacji niebezpiecznej możecie zadzwonić również do Regionalnego Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego tel. 696 025 520.

Dbajmy wspólnie o lasy!