Asset Publisher Asset Publisher

Mocne karty leśników

W dniach 30 września-2 października 2015 r. w Toruniu odbywały się kolejne, XXVIII Mistrzostwa Polski Leśników w Brydżu Sportowym.

Mistrzostwa, nad którymi patronat honorowy objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak, odbywały się w ramach ogólnopolskiej imprezy edukacyjno-promocyjnej z okazji 90-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek.

Zawody rozgrywane były w formie kongresu brydżowego, w skład, którego wchodziły: turniej indywidualny, turnieje par na zapis meczowy (IMPY) i na zapis maksymalny (MAXY) oraz turniej drużynowy (TEAMY). Punkty uzyskane w klasyfikacji długofalowej, tzw. PDF, decydowały o tym, kto zdobędzie zaszczytny tytuł Mistrza Polski Leśników na 2015 rok. Po zaciętej walce w poszczególnych turniejach, podczas której przygotowane przez sędziego  rozkłady kart przyprawiały zawodników o zawrót głowy, wyłoniono zwycięzców w poszczególnych turniejach oraz wyłoniono Mistrza Polski Leśników w Brydżu Sportowym na 2015 rok.

Mistrzem Polski został kol. Jacek Śliwiński z RDLP w Zielonej Górze (254 pkt.), który nieznacznie wyprzedził w klasyfikacji długofalowej kol. Jacka Kokocińskiego z RDLP w Poznaniu (251 pkt.) oraz kol. Pawła Dąbka z RDLP w Szczecinku (251 pkt.). O drugim i trzecim miejscu decydowało, zgodnie z regulaminem, miejsce w turnieju indywidualnym, w którym Jacek był 11, a Paweł 35.

W poszczególnych turniejach zwyciężyli:

Turniej indywidualny   

 1. Stanisław Czarzasty - RDLP w Olsztynie (Nadleśnictwo Przasnysz),
 2. Marcin Janiuk – RDLP w Białymstoku (Nadleśnictwo Hajnówka),
 3. Eugeniusz Zawadzki – RDLP we Wrocławiu (Nadleśnictwo Lądek Zdrój).

Turniej Par na zapis meczowy (IMPY)

 1. Jacek Śliwiński i Dariusz Kiewlicz – RDLP w Zielonej Górze,
 2. Waldemar Zając i Andrzej Pałka – RDLP w Gdańsku (Nadleśnictwo Kwidzyn),
 3. Tadeusz Nowak i Dariusz Antczak – RDLP w Katowicach (Nadleśnictwo Chrzanów).

Turniej Par na zapis maksymalny (MAXY)

 1. Jerzy Gryzio i Jerzy Gosiewski – RDLP w Olsztynie (Nadleśnictwo Korpele i Nadleśnictwo Mrągowo),
 2. Jacek Kokociński i Tomasz Nowakowski – RDLP w Poznaniu,
 3. Paweł i Przemysław Dąbek – RDLP w Szczecinku (Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie).

Turniej drużynowy (TEAMY)

 1. RDLP w Szczecinku – Paweł i Przemysław Dąbek, Henryk Semeniuk i Andrzej Modrzejewski,
 2. Team mieszany składający się z zawodników z różnych jednostek LP – Tomasz Kalembkiewicz (RDLP w Szczecinie – Nadleśnictwo Kłodawa), Sebastian Rawlik, Łukasz Bojarski (ORW LP w Bedoniu), Bartosz Heyduk (RDLP w Zielonej Górze - Nadleśnictwo Babimost),
 3. RDLP w Poznaniu – Jacek Kokociński, Tomasz Nowakowski, Dariusz Lisiecki, Andrzej Wójcik.

Tradycyjnie, przyznano również nagrodę dla najlepszej kobiety Mistrzostw, którą została kol. Irena Stawarska z Nadleśnictwa Lądek Zdrój oraz puchar fair play, ufundowany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Puchar ten, na podstawie zgłoszeń zawodników i wniosku sędziego zawodów, zdobył kol. Artur Karetko z RDLP w Toruniu (Nadleśnictwo Dąbrowa).

W związku z tym, że Mistrzostwa odbywały się w ramach ogólnopolskiej imprezy edukacyjno-promocyjnej z okazji 90-lecia RDLP w Toruniu, w programie znalazły się również przedsięwzięcia niezwiązane bezpośrednio z brydżem. W foyer Sali, gdzie rozgrywano zawody, zorganizowano stoisko promocyjno-edukacyjne, na którym można było zaopatrzyć się w materiały edukacyjne i reklamowe nadleśnictw RDLP w Toruniu, dla uczestników Mistrzostw zorganizowano wyjazd, podczas której zwiedzano Szkółkę Kontenerową Bielawy w Nadleśnictwie Dobrzejewice oraz spotkanie zawodników z dyrektorem RDLP w Toruniu w siedzibie dyrekcji, przy ul. Mickiewicza 9 w Toruniu.

W przeddzień rozpoczęcia rozgrywek mistrzowskich, uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Stare Miasto Torunia.

Zgodnie z tradycją, ustalono także gospodarza kolejnych, już XXIX Mistrzostw, będzie nim Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.