Asset Publisher Asset Publisher

CZYŚCIEJ W LASACH KUJAW I POMORZA

W piątek 20 września br., do ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY, w lasach regionu kujawsko-pomorskiego włączyło się ponad 4000 osób! Zebraliśmy 163 metry sześcienne odpadów.

W piątek 20 września br. w akcji zainaugurowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, leśnicy razem z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, przedstawicielami gmin, samorządowcami oraz żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej sprzątali polskie lasy.

W naszym regionie

Do wspólnej akcji na terenie 27 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu włączyło się ponad 4000 osób! Leśnicy czuwali nad przebiegiem całego przedsięwzięcia. Wyposażyli uczestników w rękawiczki ochronne i worki na śmieci i sami ruszyli w najbardziej zaśmiecone miejsca naszych lasów. Zebrane odpady – różnej wielkości, rodzaju i gabarytów (opony, plastiki, nawet części samochodowe) – złożone razem wypełniłyby 163 metry sześcienne.

Największą frekwencję w akcji sprzątania w naszym regionie odnotowano w lasach wokół Włocławka, Torunia i Solca Kujawskiego oraz w nadleśnictwach borowiackich: Dąbrowa i Rytel. Ciekawą inicjatywę podjęli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, którzy włączyli się w akcję na terenie pobliskiego Nadleśnictwa Żołędowo i posprzątali teren rezerwatu przyrody Kruszyn.

Wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji #sprzątaMY, serdecznie dziękujemy!

Tysiąc wagonów śmieci

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów w całej Polsce ogromne ilości śmieci. Obliczono, że wypełniłyby one z górą tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na tę niewdzięczną i niebezpieczną pracę blisko 20 mln zł rocznie. Sprzątanie lasów kujawsko-pomorskich kosztuje leśników ponad milion złotych rocznie. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów wciąż trafiają do lasu.

#Zabierz5zLasu

Leśnicy, przyrodnicy, miłośnicy lasów zachęcają społeczeństwo do podjęcia działań na rzecz czystych lasów. Każdy z nas na co dzień może dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, np. biorąc udział w zapoczątkowanej w internecie przez Lasy Państwowe kampanii viralowej #Zabierz5zLasu. Sprawa jest prosta. Podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia podobnego wyzwania.