Asset Publisher Asset Publisher

Co w leśnym sercu piszczy

Leśnicy z Kujaw i Pomorza na artystycznym podium

Mówią, że do pracy w lesie trzeba się nadawać…

Praca leśnika to samodzielność i samotność w codzienności pośród drzew, to suma przyrodniczej, ale i tej matematycznej wiedzy. To duży poziom odpowiedzialności za zarządzane mienie, umiejętność zarządzania pracą innych ludzi. Taki konkret.

 

Ludzie lasu

Dlaczego więc ciągnie artystów niczym wilka do lasu?

Bo praca leśnika, to coś więcej niż zawód. To wrażliwość na piękno przyrody, długie zimowe wieczory spędzone pośród głuszy lasu, czy chłodne poranki w oczekiwaniu na wywóz drewna, letni poczęstunek pośród leśnych jagód… Sporo okazji do zachwytu i przemyśleń.

Nic więc dziwnego, że leśny przegląd artystyczny cieszył sią dużym zainteresowaniem.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie – Muzeum Leśnictwa zorganizował w tym roku XII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Leśników „OPTAL 2021”. Wydarzenie odbyło sie pod honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicy.

Uroczystą galę otworzyła p.o. dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie - Ewa Jedlikowska

 

OPTAL

to wyjątkowa, zawodowa wystawa prac i dorobku amatorskiego ruchu artystycznego leśników, pracowników Lasów Państwowych, wszystkich zawodowo czynnych leśników oraz emerytów i rencistów w dziedzinie malarstwa, tkaniny artystycznej, rzeźby, fotografii, twórczości multimedialnej oraz twórczości literackiej.

Uroczysty finał OPTAL-u 2021 oraz rozstrzygnięcie konkursy zorganizowanego w ramach "Przeglądu" odbyło się  1 października br. w powozowni Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

W "Przeglądzie" wzięlo udział 70 twórców prezentujących 337 prac. Zaprezentowali się malarze, literaci, rzeźbiarze, fotograficy, kuśnierze, metaloplastycy, twórcy świeczek, szydełkowania czy haftu krzyżykowego. W wystawie wzięli udział leśniczowie, podleśniczowie, pracownicy biurowi, emeryci. Prawdziwy leśny przekrój!

 

Talent i poświęcenie

Jak przyznają uczestnicy "Festiwalu" ich twórczość to wielogodzinna (często nocna) praca na przykład nad animacją komputerową! Wiele godzin spędzonych w czatowni - pośród komarów na śródleśnym bagnie, w celu uchwycenia tego najlepszego kadru…

- To średnio 70 godzin spędzonych nad sztalugą – mówił Piotr Duszyński, który w swoich pracach plastycznych zachwyca realnością.

 

Bogactwo leśnej różnorodności

Tym bardziej cieszą nas wygrane i wyróżnienia zdobyte przez leśników Pomorza i Kujaw! To uhonorowanie ich pasji i zaangażowania.

Z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, wzięło udział 6 osób z Nadleśnictw: Dąbrowa, Dobrzejewice, Golub-Dobrzyń, Lutówko i Rytel.  

Nagrodę Grand Prix Przeglądu OPTAL 2021 otrzymał Piotr Barwik – służbowo sekretarz z Nadleśnictwa Dąbrowa, za animację „Zanim zetniemy”. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!

- „Przejrzysta forma, znakomity przekaz edukacyjny…” - to tylko niektóre ze słów pochwalnych jakie padły w uzasadnieniu jury konkursu.

Kadr z animacyjnego filmu Piotra Barwiku, zwycięzcy OPTAL 2021

 

Postanowieniem Sądu Konkursowego

przyznano także następujące nagrody i wyróżnienia: 

W dziedzinie multimediów

Łukasz Gwiździel, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Lutówko za diaporamę – Odcienie poranka – I NAGRODA

W dziedzinie literatury

Zbigniew Trzebniak, leśniczy leśnictwa Dąbrówka w Nadleśnictwie Dobrzejewice, za nadesłane na konkurs tomiki poetyckie – II NAGRODA

W dziedzinie tkaniny artystycznej

Ewelina Szpak, specjalistka służby leśnej ds. oceny nasion w Nadleśnictwie Rytel, za zestaw nadesłanych prac wykonanych w technice szydełkowania - WYRÓŻNIENIE

w dziedzinie malarstwa

Piotr Duszyński, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Golub-Dobrzyń, za pracę w technice olejnej, przedstawiającą portret kozła sarny pt. Rogacz - WYRÓŻNIENIE

 

Jak właściwie opisać co w leśnej duszy gra?

Najlepiej przez poezję. Prezentujemy jeden z utworów nagrodzonego literata: Zbigniewa Trzebniaka*

Leśniczy Zbigniew Trzebniak, poeta z Nadleśnictwa Dobrzejewice

Zapraszamy do lektury, zadumy i korzystania z leśnego skarbca! Las nas uwrażliwia.

 

(Nie)tęsknik

zapytaj mnie o mchu stronę

dlaczego pamięć porasta

i płonnie kwitnąc na koniec

honorem w krwioobieg wrasta

 

co zrobić z sercem gdy płonie

i bijąc zdrowiem mym szasta

i czy podsycać ten ogień

skoro łza działa jak nafta

 

zapytaj po tamtej stronie

czemu tak cicho w tej ciszy

jakby nie istniał tam człowiek

i nikt go nigdy nie słyszał

 

czy mogę chociaż raz spojrzeć

nie zakłócając tej głuszy

w tę otchłań gdzie wszystko dojrzę

co nawet kamień rozkrusza

 

zapytaj mnie o cokolwiek

żeby wiatr liśćmi poruszył

szeleszcząc słowem jak Mojżesz

całował snom wnętrze duszy

24-27.07.2020

 

*Zbigniew Trzebniak – leśniczy, od zawsze fan Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika. Debiutował już w latach 80-tych ubiegłego wieku na łamach „Tucholanina”. Laureat wielu konkursów poetyckich. Dobrzejewicki artysta, mecenas regionalnej, literackiej kultury. Mąż i dumny ojciec trójki dzieci.