Asset Publisher Asset Publisher

Bella Skyway Festival w Toruniu

W Toruniu odbędzie się Bella Skyway Festival – wydarzenie kulturalne, które poprzez instalacje świetlne rozpromieni architekturę i przyrodę Starego Miasta.

Trzynasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 16–20 sierpnia 2022 r. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta.

Organizator Toruńska Agenda Kulturalna i Mój Toruń wyznaczyli strefy, w których będą prezentowane iluminacje. W strefie 3 - "Rozświetlony Skansen", która w całości będzie poświęcona tematyce przyrodniczej, nie mogło zabraknąć leśników.

Nowoczesne rzeźby i instalacje w zestawieniu z tradycyjną zabudową skansenu stworzą ciekawe połączenie lokalnej historii, przyrody oraz nowoczesnej technologii. Odwiedzający festiwal widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję, by odkryć zupełnie nową stronę Muzeum Etnograficznego, który rozświetlony zostanie niezwykłym blaskiem festiwalowych świateł. Instalacje rozstawione w strefie nie będą ingerowały w naturę a stanowiły jej dopełnienie i upiększenie. Będzie to swoista wycieczka pomiędzy projekcjami pokazującymi potęgę i siłę natury. Podczas spaceru po skansenie będzie można na chwile się zatrzymać i zastanowić, kto jest opiekunem przyrody w betonowym świecie ludzi.

Leśnicy Kujaw i Pomorza będą w sposób wizualny promować lasy regionu. W "Rozświetlonym Skansenie" będzie wyświetlany film ukazujący piekno lasu. Jest to spektakl audiowizualny, który tworzą zdjęcia naszego kolegi, leśnika Pawła Dobiesa. Postaramy się również, by słynne niedźwiedzie strzegące wejścia do budynku RDLP w Toruniu na ten czas prezentowały się w pięknym świetle. Czekamy na odwiedzających festiwal przy naszym stoisku s strefie 3. Gry, zabawy, quizy dla każdego oraz nagrody, a wśród nich sadzonki drzew leśnych. Przyjdź, odpowiedz na pytanie związane z lasem i wygraj własne drzewo!

Bella Skyway Festival to przede wszystkim doznania artystyczne, ale na Nowym Rynku w Toruniu będzie również coś dla ciała, czyli strefa z food truck’ami. Wśród nich będzie także samochód z pysznym i zdrowym jedzeniem z lasu. Food truck „Dobre z Lasu” będzie oferował m.in. hamburgera z dziczyzną i żurek z kiełbasą z dzika - 100% mięsa o wysokich walorach smakowych i atutach zdrowotnych. Takie produkty prosto z lasu dowodzą trwale zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrodniczymi, a co za tym idzie zaspokajaniem potrzeb ludzi przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody.

Polskie lasy są jednymi z najlepiej prowadzonych i chronionych na świecie. Czy jest w takim razie potrzeba opieki nad lasami przez leśników? Zdecydowanie tak, ponieważ przyroda to bogactwo gatunków i elementów krajobrazu, powiązanych przez dynamiczne procesy. Aby zachować równowagę w tej skomplikowanej strukturze między człowiekiem a lasem, potrzebni są leśnicy. Dlatego będziemy również na Bella Skyway Festival. Zapraszamy do rozmów o lasach i gospodarce leśnej, o tym jak wyglądały lasy jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a jak zmieniła się przez ten czas nasza praca. Dzięki niej, od ponad 70 lat lasów w Polsce systematycznie przybywa! Aktualnie lesistość kraju wynosi 30%.

Wzrasta także zasobność polskich lasów, czyli ilość drewna w lasach. Jeszcze dziesięć lat temu na 1 hektarze lasu było ponad 260 m3 drewna. Dzisiaj jest go już 290 m3. W całej Polsce w lasach państwowych aktualnie jest zgromadzone ponad 2 miliardy metrów sześciennych najlepszego surowca, który jest w pełni odnawialny. Dbamy również o różnorodność gatunkową, przywracamy gatunki zagrożone, dbamy o te, które wymagają pomocy. Nie pozwalamy wodzie odpłynąć z lasu – od lat realizujemy zadania z zakresu małej retencji, by hamować niedobory wody w przyrodzie. I na koniec warto wspomnieć o tym, że dbamy o klimat. Wszystkie lasy, by rosnąć pochłaniają dwutlenek węgla. Pielęgnując i powiększając polskie lasy ograniczamy niekorzystne działanie gazów klimatycznych. Zapraszamy do rozmowy na te i wiele innych tematów.

Program Bella Skyway Festiwal

Mapa lokalizacji instalacji świetlnych