Asset Publisher Asset Publisher

A może na spacer do lasu?

Dni są coraz cieplejsze, jest coraz piękniej…również w lesie. A może warto wybrać się na spacer do lasu? Serdecznie zapraszamy!

Piękna pogoda sprzyja spacerom, wędrówkom, aktywności w otoczeniu przyrody – bez względu na to, jak nazwiemy naszą wyprawę, co będzie nami kierować – musimy wiedzieć, jak się zachować w lesie. Bo przecież jesteśmy w nim Gośćmi – i to jest zasada nr 1! Zachowujmy się w lesie jak Goście. To oznacza, że dla Państwa:

 • są do dyspozycji parkingi leśne i miejsca postoju pojazdu (odpowiednio oznakowane) i tam należy zostawić auto, którym przyjechaliśmy do lasu,
 • ścieżki piesze, rowerowe, nordic walking i wszelkie inne - leśnicy przygotowali je z myślą o turystach. Będzie nam miło, kiedy będziecie Państwo z nich korzystać,
 • są do dyspozycji ławki, na których można przysiąść i odpocząć oraz zadaszenia, pod którymi można schować się przed deszczem. Jeśli czegoś Państwu brakuje, np. kosza na śmieci, to nie jest oznaka roztargnienia leśników, tylko przemyślenia tematu i należy zachować się tak, jak Gość, czyli zabrać z sobą np. opakowanie po pysznej kanapce,
 • spacery z ukochanym psem, byle by był on na smyczy! To jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Waszego pupila! Proszę pamiętać, że na przykład nos psa jest znacznie bardziej wrażliwy niż nos człowieka. Co to oznacza? Pies czuje tyle zapachów w lesie, które go kuszą w różne strony, że najlepsza tresura może przestać działać.

A co w takim razie nie jest dla odwiedzających las?

 • jazda samochodem po drogach leśnych –  i to na pewno Państwu wystarczy. W końcu wybraliście się na spacer po lesie J
 • pozostawianie auta gdziekolwiek. Powód jest prosty – jeśli w lesie zostaną podjęte działania ratowniczo-gaśnicze, to niestety Państwa samochód może torować drogę leśną dla ciężkich samochodów gaśniczych, bądź utrudniać ich przejazd. Zgodnie z przepisami, może zostać w takiej sytuacji uszkodzony, a jego właściciel nie będzie mógł dochodzić odszkodowania – nie chcemy takiej sytuacji, ani dla naszych Gości, ani dla ratujących las przed ogniem strażaków,
 • pies bez smyczy – jeśli pobiegnie za zwierzyną i ją spłoszy to możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za naszego podopiecznego. Ale to nie wszystko. Jeśli pobiegnie w ostępy leśne i zgubi się – to już gorzej. Jest jeszcze jedna możliwa sytuacja – pobiegnie w głąb lasu…i wróci z goniącą go lochą dzika. Szanowni Państwo, co wtedy zrobicie?
 • pozostawianie śmieci. Bez komentarza, bo las jest naszym dobrem narodowym i każdy z nas jest po części jego właścicielem i każdy z nas za niego odpowiada. Leśnicy tylko i aż – gospodarują w lesie.
 • łamanie stałych i okresowych zakazów wstępu do lasu. Szanowny Gościu, jesteś zawsze mile widziany w lesie, ale…. Jeśli gdzieś nie wolno wchodzić, to znaczy, że jest to zakaz przemyślany i ze względów bezpieczeństwa turystów lub innych przyczyn trzeba przestrzegać tego zakazu.
 • używać otwartego ognie w lesie i w odległości do 100 m od lasu. Co to oznacza? Że ani w lesie, ani na pięknej śródleśnej łące, ani w pobliżu lasu, przez cały rok – obowiązuje zakaz używania otwartego ognia, czyli również palenia papierosów, grilla itp.
 • zabierać z sobą zwierząt - wiosna to czas, kiedy na świat przychodzi wiele młodych mieszkańców lasu. Pamiętajmy, aby ich nie głaskać (bo pozostawiamy swój zapach, przez który matka odczyta, że to nie jest jej dziecko), nie karmić (bo matka wie, kiedy i czym nakarmić) i nie zabierać (bo matka jest w pobliżu, tylko oddaliła się od swojego dziecka, żeby nie zwracać uwagi drapieżników na bezbronne młode). 

Reasumując, lasy w Polsce są otwarte dla ludzi i zawsze jesteście Państwo mile widziani. Jest tylko jeden warunek – zawsze zachowujmy się rozsądnie, wówczas będziemy w lesie czuć się bezpiecznie i wyniesiemy z tego pobytu wyłącznie miłe wspomnienia. Czas ruszyć w las!