Asset Publisher Asset Publisher

4 maja - Dzień Świętego Floriana, Patrona Strażaków

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów - strażaków. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Strażacy, nazywani Rycerzami świętego Floriana, z odwagą i poświęceniem zmagają się z zagrożeniami, ratując ludzkie życie i zdrowie. To misja, która budzi wielki szacunek. Strażacki mundur jest symbolem niezawodności, męstwa i ofiarności. Jest to służba bardzo odpowiedzialna, związana z ryzykiem, wysiłkiem i stresem, wymagająca hartu ducha, sprawności i znakomitych umiejętności zawodowych.

Zaangażowanie Strażaków, zdecydowane działania i okazywana ludziom solidarność mają olbrzymie znaczenie. Dzisiaj pragniemy podziękować za wzorową, owocną współpracę z leśnikami – bez niej walka z pożarami lasów byłaby trudniejsza. Wspólne działania z zawodowymi i ochotniczymi strażami pożarnymi to inwestycja w bezpieczeństwo i trwałość lasów.

Wszystkim Strażakom składamy najserdeczniejsze życzenia. W dzień strażackiego święta oddajemy także hołd poległym w akcjach, wyrażając jednocześnie wdzięczność wszystkim, którzy na dźwięk alarmu natychmiast ruszają na ratunek.

Niech odpowiedzialna, ale jakże zaszczytna służba pożarnicza przynosi Państwu jak najwięcej satysfakcji będąc źródłem osobistej dumy i społecznego uznania, a opieka świętego Floriana niech zawsze wspiera Was i Wasze rodziny.