Asset Publisher Asset Publisher

18. Piknik Naukowy

31 maja 2014 roku w Warszawie Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” wspierane przez Nadleśnictwo Rytel brały udział w największej w Europie plenerowej imprezie upowszechniającej naukę – 18. Pikniku Naukowym organizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W tegorocznym pikniku na ponad 200 stoiskach prezentowano 1000 pokazów. Tematem pikniku był „Czas”.

Stoisko Lasów Państwowych przygotowane we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych  prezentowało cztery pokazy związane z tym tematem. Prezentowaliśmy jak rośnie  las i na czym polega praca leśnika. Rzesze odwiedzających nasze stoisko mogły zobaczyć jak wygląda siedmio, czy czternastodniowy las sosnowy i olchowy, a jak roczny, czy dwuletni. Zapoznali się z nasionami drzew i krzewów leśnych oraz przekrojami różnych gatunków drzew. Pokazaliśmy jak wygląda 100 lat w lesie sosnowym prezentując przekroje od 6 do 102 lat.

Odwiedzający samodzielnie mogli sprawdzić wiek drzewa wykonując pomiar świdrem Presslera. Każdy z wykonujących pomiar mógł zabrać odwiercony fragment pnia sosnowego zaznaczając na nim ważną dla siebie datę.

Dużą frajdę zwiedzającym dało obserwowanie pod lupą owadów występujących w różnych fazach rozwojowych drzewostanu.

Temat przewodni doskonale wpisał się w obchody 90-lecia Lasów Państwowych. Na przekroju ponad stuletniej sosny zaznaczyliśmy ważne dla Lasów Państwowych daty, w tym datę utworzenia. Dodatkowo na posterach można było zapoznać się z historią organizacji.

Dla najmłodszych dzieci przygotowaliśmy grę „Leśny wszędobyl", mogły one również spróbować swoich sił w rzucie szyszką do celu na czas, czy wziąć udział w zabawie koło fortuny.

Na stoisku odbywał się również całodzienny konkurs wiedzy przyrodniczej, w którym można było zdobyć drobne nagrody, w tym wydawnictwa promocyjne i edukacyjne dostarczone przez niemal wszystkie nadleśnictwa naszej dyrekcji i mapę LKP „Bory Tucholskie", którymi zachęcaliśmy do odwiedzenia lasów.

Zainteresowanie odwiedzających tematami leśnymi i pracą leśnika było ogromne. Wielu z odwiedzających deklarowało swój coroczny udział na  stoiskach Lasów Państwowych.

18. Piknik to kolejne udane wydarzenie edukujące i promujące Lasy Państwowe.

                                                Fot. Anna Wedel-Sala, Małgorzata Karwowska, Katarzyna Kasprzyk