Asset Publisher Asset Publisher

N. Rytel: 150 lat istnienia

Chociaż Lasy Państwowe w formie organizacyjnej, którą znamy współcześnie, powstały w 1924 roku za sprawą podpisanych przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego dwóch rozporządzeń: z 28 czerwca – o statucie polskich lasów państwowych oraz z 30 grudnia – o organizacji administracji lasów państwowych, to warto podkreślić fakt, że zorganizowana gospodarka leśna na ziemiach polskich liczy sobie znacznie więcej lat. 150 lat temu, na podstawie ówczesnego prawodawstwa pruskiego, 1 lipca 1868 roku, utworzone zostało Nadleśnictwo Rytel.

Z tej okazji, w piątek 29 czerwca, w Rytlu zgromadziła się Brać Leśna na czele z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych, dr. inż. Andrzejem Koniecznym, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Bartoszem Michałem Bazelą, zastępcą Dyrektora RDLP w Toruniu ds. gospodarki leśnej, Ireneuszem Jałozą, oraz gospodarzem miejsca – Nadleśniczym Antonim Tojzą. Wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych. Szczególnie serdecznie powitano przybyłych emerytowanych pracowników nadleśnictwa. Ich udział w tej uroczystości był niezwykle ważny, gdyż, jak podkreślono kilkukrotnie – 150 lat nadleśnictwa to aż sześć pokoleń leśników.

Świętowanie rozpoczęła uroczystość nadania Nadleśnictwu Rytel sztandaru ufundowanego przez pracowników tej jednostki. Sztandar został wykonany w Pniewach przez siostry zakonne ze zgromadzenia Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji. Awers sztandaru zawiera haftowaną sylwetkę orła w koronie usytuowaną na ciemnozielonym tle, z gałązkami modrzewia w czterech narożnikach, natomiast rewers – logo Lasów Państwowych, napis „Nadleśnictwo Rytel”. Zgodnie z Ceremoniałem Leśnym, sztandar został przekazany z rąk fundatorów Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, który po odczytaniu aktu nadania sztandaru wręczył go Nadleśniczemu. Następnie sztandar przejął poczet sztandarowy, by z dumą zaprezentować go wszystkim zebranym.

Kolejnym punktem obchodów jubileuszu Nadleśnictwa Rytel była Msza święta w intencji pracowników nadleśnictwa sprawowana pod przewodnictwem ks. Sylwestra Bąka, proboszcza parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego. Homilię wygłosił kapelan leśników Diecezji Pelplińskiej, ks. Prałat Andrzej Koss.

Warto podkreślić, że jubileusz Nadleśnictwa Rytel zbiegł się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, wzorem naszych przodków, którzy w 1918 roku sadzili pamiątkowe drzewa, przed siedzibą nadleśnictwa posadzona została lipa drobnolistna, pod którą, na pamiątkę potomnym, umieszczona została kapsuła czasu zawierająca listę pracowników Nadleśnictwa Rytel. Drzewko posadzili wspólnie Dyrektor Generalny LP, Dyrektor RDLP w Toruniu oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel, natomiast ks. Prał. Andrzej Koss i ks. Sylwester Bąk dokonali poświęcenia nowo posadzonej lipy.

Podczas wystąpień zaproszonych gości, poza życzeniami z okazji obchodzonej rocznicy, padło wiele słów uznania i otuchy pod adresem rytelskich leśników, zwłaszcza w kontekście ubiegłorocznej klęski, która w znacznym stopniu dotknęła naszego terenu.

Rys historyczny Nadleśnictwa Rytel przedstawił w swoim wystąpieniu Zastępca Nadleśniczego ds. koordynowania pracami ZUL i pozyskania drewna, Józef Brzeziński. Czytelników zainteresowanych zgłębieniem historii Nadleśnictwa Rytel informujemy, że ze strony internetowej http://www.rytel.torun.lasy.gov.pl/historia można pobrać cyfrową wersję folderu wydanego z okazji 150-lecia nadleśnictwa.

Jubileusze są również po to, by spojrzeć za siebie i choć na chwilę przywrócić pamięci, tych, którzy odeszli. Pod znajdującą się przed siedzibą nadleśnictwa tablicą upamiętniającą leśników i pracowników Nadleśnictwa Rytel, którzy zginęli w walce
o wolność Ojczyzny, okolicznościowe wiązanki i hołd poległym złożyli: Nadleśniczy Antoni Tojza oraz członek Zarządu Powiatu Tucholskiego, Jerzy Kowalik.

Czas płynie, a las, choć na razie potargany, będzie rósł dalej. To wyzwanie, które leśnicy z Rytla postawili sobie na kolejne 150 lat.