Asset Publisher Asset Publisher

#WspólnieDlaLasu z osadzonymi

Kolejne ponad 20 000 sadzonek drzew leśnych posadzone na powierzchni zniszczonej przez huragan 100-lecia. Tym razem 80 sadzonych z pięciu jednostek penitencjarnych na Kujawach i Pomorzu odnowiło ponad 3 ha lasów w Nadleśnictwie Runowo.

W akacji udział wzięli osadzeni z Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordon, Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu, Zakładu Karnego w Inowrocławiu, Zakładu Karnego w Koronowie oraz Zakładu Karnego w Potulicach - łącznie 80 osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w jednostkach penitencjarnych Bydgoskiej Służby Więziennej.


Osadzeni, pod okiem leśników, sadzili młode sosny, modrzewie, jawory oraz buki. Wcześniej wszyscy zostali zapoznani z techniką sadzenia drzew poszczególnych gatunków oraz specyfiką pracy w lesie. Wielu z nich podkreślało, że chce poprzez taką pracę zrobić coś dobrego, co będzie procentować dla przyszłych pokoleń.


Przypomnijmy, że 15 września br. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu  a Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Bydgoszczy o współpracy w ramach krajowego programu pt. "Praca dla więźniów".


Jego wynikiem są konkretne ustalenia dotyczące resocjalizacji osadzonych poprzez różnego rodzaju  prace,  w tym przypadku prace związane z lasem, tj. sadzenie drzew, sprzątanie lasów oraz prace  z zakresu stolarstwa, np. przygotowanie karmników dla ptaków, budek lęgowym,  a w przyszłości także infrastruktury turystycznej, jak ławostoły i wiaty, które zawsze są mile widziane przy szlakach turystycznych w lasach.


Należy podkreślić, że dzisiejsza akcja była pierwszą na tak dużą skalę w RDLP w Toruni. Wszystkie nadzorowane nadleśnictwa już są po rozmowach z jednostkami penitencjarnymi i przygotowują szczegóły współpracy. Warto dodać, że jest to praca z wynagrodzeniem, z którego osadzeni będą mogli m.in. pokryć cześć swoich zobowiązań finansowych.
Dzisiejsze sadzenie lasu to także czwarty dzień tegorocznej akcji #WspólnieDlaLasu zorganizowanej przez Nadleśnictwo Runowo. W czwartek las odnawiały dzieci z okolicznych szkół, w piątek leśnicy z całej RDLP w Toruniu, wczoraj miało miejsce rodzinne sadzenie, a dzisiaj pomogli odtworzyć tereny leśne osadzeni.


Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie, a Nadleśnictwie Runowo gratulujemy świetnego pomysłu oraz organizacji. Był to także znakomity pomysł na uczczenie Światowego Dnia Drzewa, który obchodziliśmy właśnie 10 października.