Asset Publisher Asset Publisher

#sadziMY – pełen sukces!

Już po raz trzeci we wszystkich jednostkach Lasów Państwowych: regionalnych dyrekcjach oraz nadleśnictwach odbyła się ogólnopolska akcja #SadziMY, podczas której leśnicy rozdawali wszystkim chętnym sadzonki drzew leśnych. Inicjatorem wydarzenia jest prezydent RP, Andrzej Duda, który wraz z małżonką sadził młode drzewka w Lesie Wolborskim w Nadleśnictwie Piotrków na terenie dyrekcji łódzkiej.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dzięki sadzeniu lasu, przyczyniamy się do ochrony klimatu.

– Zysków z sadzenia lasu jest wiele. Tworzymy miejsce do wypoczynku, ale także chronimy klimat i tworzymy surowiec drzewny oraz budujemy bogactwo naszego kraju. To, że regionalne dyrekcje i nadleśnictwa udostępnią milion sadzonek każdemu, kto będzie chciał posadzić drzewo, spowoduje, że będzie tych drzew coraz więcej.

Leśnicy nie tylko każdego roku sadzą miliony drzew, ale także produkują ponad 800 mln sadzonek drzew leśnych.

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda podziękowała wszystkim za udział we wspólnej akcji.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zaprosić państwa, by wspólnie posadzić las. Dziś posadziliśmy sosnę, buka, a także jarząb pospolity – gatunek biocenotyczny, który służy różnorodności gatunkowej lasu. Bardzo chcieliśmy podziękować Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, która od samego początku, od trzech lat, współorganizuje tę akcję.

Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że ogólnopolska akcja ma uświadomić społeczeństwu, że las jest wspólnym dobrem, z którego korzystamy, dlatego wszyscy powinniśmy wspólnie o niego zadbać.

- To, co najważniejsze to fakt, że polskie lasy są dostępne dla każdego, kto chce odpocząć, zrelaksować się, odetchnąć od miejskiego zgiełku, by spędzić trochę czasu w bliskim kontakcie z przyrodą.

Wśród osób sadzących las w Lesie Wolborskim byli także Edward Siarka, wiceminister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Józef Kubica p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

- To wydarzenie wpisuje się w naszą wielką, wspólną troskę o polskie lasy i polską przyrodę. Dziękuję panu prezydentowi i wam wszystkim, że zdecydowaliście się na udział w akcji wspólnego sadzenia lasu.

Wiceminister podziękował również leśnikom za organizację wydarzenia oraz „opiekę nad posadzonymi dziś sadzonkami".

Józef Kubica podziękował prezydentowi za zaangażowanie na rzecz polskich lasów.

- Dla nas leśników dziś jest wielki dzień, wielkie święto, gdyż możemy podziękować, przede wszystkim panu prezydentowi i jego małżonce za wspaniałą akcję.

Leśnicy na to wydarzenie przygotowali aż milion sadzonek. Tylko podczas pierwszego dnia w ramach akcji leśnicy podarowali w całej Polsce 200 tys. drzewek. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu leśnicy rozdysponowali prawie 23 tysiące młodych drzew leśnych.

W tym roku w ramach akcji można było otrzymać dęby, jodły i świerki, modrzewie, lipy, sosny w zależności od regionu. Leśnicy rozdawali także sadzonki drzew owocowych.