Lista aktualności Lista aktualności

Za wysmukłym gonili borowikiem

Po raz kolejny – tym razem w czterech nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu – odbyło się Wielkie Grzybobranie.

W Nadleśnictwie Czersk, Solec Kujawski i Skrwilno akcja odbyła się 4 października, a w Nadleśnictwie Tuchola 6 października 2014 r. Choć urodzaj grzybów, za sprawą zmiennej w regionie wilgotności ściółki, różnił się w poszczególnych nadleśnictwach, to tradycyjnie Grzybobranie cieszyło się dużym zainteresowaniem miłośników grzybów. Tym bardziej, że leśnicy gwarantowali atrakcyjne nagrody, a obecny w każdym nadleśnictwie grzyboznawca zapewniał fachową poradę podczas rozpoznawania zbiorów.

Punktacja była różna w poszczególnych jednostkach – maksymalną liczbę punktów przyznawano albo za konkretne gatunki grzybów, albo za największy wagowo zbiór owocników gatunków jadalnych, albo za najładniejsze okazy. Rekordzista (w Nadleśnictwie Czersk) przyniósł siedem i pół kilograma grzybów, odbierając tym samym z rąk dyrektora RDLP w Toruniu Janusza Kaczmarka jego Puchar –  taki sam, jakie zdobyli najlepsi zbieracze w innych nadleśnictwach. Na terenie Nadleśnictwa Tuchola w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego z zebranych płodów runa leśnego powstała wystawa. Znalazło się na niej ponad 120 gatunków grzybów.

Świetną atmosferę Grzybobrania wzmacniała nie tylko pogoda, ale także ognisko i poczęstunek. Ten zaś, był dodatkowo wspomagany potrawami konkursowymi przygotowanymi w ramach konkursu kulinarnego z wykorzystaniem grzybów. I tak na przykład, podniebienia jurorów rozpieszczały takie potrawy jak flaki z boczniaka z pietruszką, czy leczo z grzybami leśnymi i fasolą.

Grzybobranie odbyło się w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia istnienia Lasów Państwowych. Już teraz uczestnicy akcji pytali, czy będzie ona powtórzona w przyszłym roku. Ufundowanie atrakcyjnych nagród było możliwe m.in. dzięki pomocy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.