Lista aktualności Lista aktualności

Z mediami o prawdopodobnych podpaleniach lasu

11 maja br. zaprosiliśmy przedstawicieli mediów na teren jednego z pożarzysk w Nadleśnictwie Dobrzejewice, aby nagłośnić palący od kilku tygodni problem - prawdopodobnych podpaleń lasu. Prosimy, bądźcie ostrożni!

Za często pojawia się ogień w lesie

Od początku roku w całym kraju jest duże zagrożenie pożarowe lasów. Oczywiście są krótkie okresy, kiedy ono maleje, jednak to nie pozwala na dłużej odetchnąć leśnikom i strażakom.

Od kilku tygodni zauważyliśmy niepokojący trend - w Nadleśnictwie Dobrzejewice występowało coraz więcej pożarów, czasami równocześnie. Aktualnie na niespełna 90 pożarów lasów państwowych w całym regionie kujawsko-pomorskim, aż 1/3 miała miejsce w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Powierzchnia łączna spalonych drzewostanów tylko w tym nadleśnictwie stanowi prawie połowę powierzchni łącznej spalonej podczas pożarów lasów w całej toruńskiej dyrekcji.  Skutki mogły być znacznie większe niż są, ponieważ do akcji ratowniczo-gaśniczych był dysponowany dromader i śmigłowiec. Pierwszy wykonał łącznie 12 zrzutów wody - każdy po 2 tys.litrów, a drugi aż 64 - każdy po 500 litrów. Sytuacja od pewnego czasu nie wydaje się nam już dziełem przypadku.

Ale najważniejsi są ludzie

Lasy w Polsce są otwarte dla społeczeństwa, co nie jest powszechne w innych krajach. W związku z tym korzystamy z uroków lasu niemal bez zastanowienia. Dopiero czas epidemii zwrócił naszą uwagę na lasy, jako dobro społeczne, kiedy przez krótki czas nie wolno nam było pójść do lasu. W związku z podejrzeniem podpaleń, bardzo prosimy Państwa o ostrożność i wzmożoną czujność dla Waszego bezpieczeństwa. Być może podczas spaceru zauważycie coś niepokojącego, prosimy dajcie nam znać, to bardzo ważne. Ponadto, dla kogoś, kto pomoże w ujęciu sprawcy podpaleń, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrzejewice wyznaczył nagrodę w wysokości 5 tys zł. Nagrodę w takiej samej kwocie wyznaczył również Starosta Lipnowski.

Serdecznie dziękujemy za udział w konferencji Panu Krzysztofowi Baranowskiemu Staroście Lipnowskiemu, bryg. Jakubowi Politowskiemu Komendantowi Powiatowemu PSP w Lipnie, mł.bryg. Arkadiuszowi Piętakowi Rzecznikowi Prasowemu Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu oraz wszystkim przedstawicielom mediów, którzy pomagają nam nagłośnić tę sprawę.